Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kdo schválí větší platbu u osoby s omezenou způsobilostí bez opatrovníka?

Dobrý den, zajímalo by mne, pokud je člověk omezen na způsobilosti k právním úkonům v rozsahu: "Sám může hospodařit s částkou 500,- týdně. Nesmí nakládat a rozhodovat o majetku hodnoty vyšší než 3.000,- " a pokud není ještě ustanoven opatrovník (vše je v jednání), kdo rozhoduje, pokud je tento člověk v zařízení sociální péče, o použití finančních prostředků? Příklad: Klientka si přeje zajistit vánoční pobyt v lázeňském zařízení. Pobyt stojí 10.000,-. Ona sama nesmí rozhodnout o zaplacení, kdo tedy schválí platbu? Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

opatrovník by měl být ustanoven v čase zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům. Bohužel se v ČR někdy stává, že mezi těmito dvěma řízeními je časový odstup, což způsobuje člověku, o jehož práva se jedná, řadu
problémů. Zákon tento problém nijak neřeší.

Fakticky je člověk zastoupen procesním opatrovníkem (advokátem) až do doby, kdy je ustanoven jeho obecný opatrovník, avšak ten může za něj konat jen ve věcech týkajících se řízení (podávání  návrhů, zastupování v řízení a podobně). Co se týče ostatních záležitosti, je člověk de facto v právním vákuu. Můžete požádat soud, aby on schválil konkrétní platbu nebo ho požádat, aby urychleně rozhodl o ustanovení opatrovníka. Také je možné podat předsedovi soudu stížnost na průtahy.

Vaše Férová nemocnice

1.12.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS