Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Jak se bránit proti nedobrovolnému zavřeni na psychiatrii
Dobrý den chtěl jsem se zeptat,
jestli se dá nejak bránit proti nedobrovolnému zavření na psychiatrii, již dvakrát jsem se pokusil o sebevraždu a teď po druhém pokusu mě tady zavřeli nedobrovolně, chci se léčit a docházet k doktorovi ale ambulantně, je nějaká možnost jak se odsud dostat dřív než rozhodne soud.
Reverz mi dát podepsat nechtějí.
Děkuji za odpověď
2Beat
Odpověď:
Dobrý den,
z pohledu zákona hospitalizaci proti vůli pacienta upravuje § 38 a násl. zákona o zdravotních službách (viz zde). Ve Vašem případě bylo pravděpodobně důvodem hospitalizace bezprostřední ohrožení na životě, hospitalizace má tedy právní podklad.
Postup soudu, který rozhoduje o pokračování nedobrovolné hospitalizace upravuje zákon o zvláštních řízeních soudních v § 75 a násl. (viz zde), soud do sedmi dnů od doby, kdy se o Vaší hospitalizaci dozvěděl (poskytovatel zdravotních služeb, musí soud informovat do 24 hodin od převzetí pacienta) musí rozhodnout, zda je Vaše hospitalizace přípustná, pokud rozhodne o její přípustnosti, musí vydat další rozhodnutí, kterým určí dobu trvání hospitalizace.
I do vydání tohoto rozhodnutí můžete být propuštěn na základě rozhodnutí lékařů, bez ohledu na rozhodnutí soudu. (viz zde)
Dále na Váš případ dopadá § 104 a násl. občanského zákoníku (viz zde), zde je významné ustanovení, že hospitalizace má být nařízena jen jestliže nemůže být stejného účinku dosaženo méně omezujícím způsobem.
Možnost jak se z léčebny dostat dřív než rozhodne soud ve Vašem případě, představuje rozhodnutí lékařů o Vašem propuštění, které vydají pokud se budou domnívat, že došlo ke zlepšení Vašeho stavu.
S pozdravem,
Vaše Férová nemocnice
30.12.2015