Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Jak přezkoumat duševní stav syna a případně jej léčit bez jeho souhlasu

Můj zletilý syn, 22 let, studující, má psychické problémy - v důsledku kouření (vč. marihuany), gamblerství, nezvládání učiva u něj došlo k jednání, které ve stručnosti popíšu. Krade peníze, ničí zařízení bytu, úmyslně pouští i hodinu teplou vodu do odpadu, neuklízí po sobě i několik dní zbytky jídel, na požadavek, aby s tím něco dělal, reaguje křikem, ničením zařízení bytu. Takto se chová již několik let. Protože se to nelepší, ale naopak zhoršuje, hledám cestu jak mu pomoci. Psycholog, u kterého byl, řekl, že je nevyzrálá osobnost s hysterickými sklony. Jak a kde mohu dosáhnout přezkoumání jeho duševního stavu - zda se již nejedená o poruchu, kterou je nutné léčit, a to i bez jeho souhlasu. Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, i když Vám asi moc nepomůžeme. Váš syn je již dospělý a je zodpovědný za sebe a své zdraví. Nemůžete ho nutit léčit se, pokud o to nestojí. Lidská svoboda a důstojnost jsou základními hodnotami, které musí být respektovány i v případě, že se někdo chová „nekonvenčně.“

Každá nedobrovolná léčba může mít spíš negativní účinky (omezení pohybu, nucená medikace, nevole k spolupráci). Je jednom pár výjimek ze zásady dobrovolnosti léčby, týkají se zejména případů, kdy osoba jeví známky duševní poruchy (což je u Vašeho syna diskutabilní, vzhledem na to, že psycholog ho označil „jen“ za hysterického), je nebezpečná pro sebe (pokusy o sebevraždu, sebepoškozování apod.) nebo okolí (agresivní chování). Z Vašeho dopisu však usuzujeme, že tohle není případ Vašeho syna.

Budete se muset snažit syna přesvědčit o tom, aby se sám podrobil přezkoumání svého psychického stavu a případně nastoupil léčení. Zkuste se spojit s psychologem, ke kterému syn chodí (nebo u kterého byl) a společně se domluvte na případném postupu. Přejeme Vám hodně sil.

Vaše Férová nemocnice

7.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS