Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Hospitalizace psychicky nemocného syna

Dobrý den, nevím si rady se synem. Je schizofrenik, neléčí se, přestal navštěvovat svého psychiatra a jeho stav se rapidně zhoršil. Dnes jsem byla u něj doma a on komunikuje s hlasy, vulgárně mi nadával, chvíli křičí, chvíli se směje, je vzteklý, tříská kolem sebe věcmi atd. Bydlí v paneláku a sousedé si na něj stěžují, že večer je nejhlučnější. Psychiatr mi doporučil při psychické nepohodě zavolat RZP. Tak jsem učinila včera, ale dostala jsem od lékaře vynadáno, že syn se nechoval tak, že by ohrožoval sebe či své okolí a dal mu podepsat papír, že nechce být hospitalizován. Byla jsem z toho v šoku a teď nevím, na koho se obrátit, protože dříve nebo později může být pozdě, nejenže syn ničí kolem sebe majetek, ale má sklony k sebepoškozování a mohl by spáchat i sebevraždu. Lidé sledující jeho stav jen kroutí hlavou, že s tím něco nedělám. Já bych ráda, ale jak přesvědčit syna, aby nastoupil hospitalizaci v léčebně? Dobrovolně to nepůjde, už tam byl asi 3x a léčebny se bojí jak čert kříže. Děkuji za radu.

 

Odpověď:

Dobrý den,

chápeme, že máte o syna velkou starost a že mu chcete pomoci. Nedobrovolná hospitalizace však představuje závažný zásah do osobní svobody jednotlivce a do jeho práva rozhodovat o svoji léčbě. Co víc, v psychiatrických léčebnách jsou podmínky často tak špatné, že pacientovi spíše uškodí, než aby mu pomohly. I to může být důvod toho, že se Váš syn léčebny tolik bojí. Z těchto důvodů nedobrovolnou hospitalizaci většinou nedoporučujeme.

Na druhou stranu je pravdou, že duševně nemocný člověk často ztrácí náhled na svoji chorobu, cítí se být zdravý a odmítá se jít léčit, ačkoliv by mu to pravděpodobně prospělo.

Vhodnější formou je podle našeho názoru intervence za pomoci odborných sociálních pracovníků a ve spolupráci s nimi se pokusit přimět syna k dobrovolné léčbě. Můžete se obrátit například na sdružení Fokus , které má s podobnou činností zkušenosti.

K nedobrovolné hospitalizaci lze přistoupit pouze ze zákonem výslovně stanovených důvodů – tím může být například to, že pacient jeví známky duševní poruchy a je nebezpečný sobě nebo svému okolí. Nedobrovolnou hospitalizaci musí zpětně schválit soud. Bližší podrobnosti naleznete na našich stránkách zde.

Vaše Férová nemocnice

7.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS