Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Doprovod bezmocné maminky v nemocnici

Desátý rok pečuji doma o bezmocnou maminku po CMP a následná epilepsie - stupeň bezmocnosti IV. V případě její hospitalizace jsem vždy jako doprovod v nemocnici. I v nemocnici o maminku pečuji sama 24 hodin. Za každý den bez stravy platím za sebe 500 - 600 Kč. Existuje nějaká výjimka nebo sleva pro doprovod?

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě existuje možnost buď požádat o přijetí jako průvodce maminky nebo vyřešit situaci jiným způsobem, avšak bohužel ve Vašem případě nemáte na žádnou výhodu právní nárok.

Průvodce je osoba, která byla přijata do ústavní péče spolu s ošetřovanou osobou, a to v případě, že to nutná celodenní přítomnost takového průvodce vzhledem ke zdravotnímu stavu pacienta. Pobyt průvodce (ubytování, stravování) je hrazen ze zdravotního pojištění nemocného pacienta. Platí se pouze regulační poplatek, který činí 60 korun za den. Nejčastěji se jedná o doprovod nemocných dětí, ale není vyloučen ani pobyt průvodce zletilých osob. U dětí do 6 let je však přijetí průvodce na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, u dětí a u osob starších je potřeba souhlas revizního lékaře zdravotní pojišťovny nemocné osoby. V tomto případě bude záležet na konkrétní situaci a na tom, jak revizní lékař posoudí nezbytnost pobytu průvodce.

Doporučujeme tedy konzultovat tuto možnost s ošetřujícím lékařem a poté se obrátit na revizního lékaře pojišťovny. V případě, že zdravotní pojišťovna Vaší maminky tuto péči nebude chtít proplácet, můžete se informovat i u jiných zdravotních pojišťoven a případně pojišťovnu změnit.

Pokud tento způsob řešení nebude z důvodu nesouhlasu ošetřujícího a revizního lékaře možný, máte ještě další možnosti. Předpokládáme, že částku 500 – 600 Kč platíte za ubytování. V takovém případě můžete podat žádost přímo na zdravotnické zařízení na slevu z částku, případně prominutí celé částky. Žádost můžete odůvodnit právě tím, že se o maminku staráte, potřebuje Vaši přítomnost a nemůžete si dovolit tuto částku platit. Záleží pak na zdravotnickém zařízení, jestli Vaší žádosti vyhoví. Další možností by pak bylo zajistit si levnější ubytování mimo zdravotnické zařízení a docházet za maminkou jen během dne, za což by po Vás neměla být požadována žádná úhrada. V případě, že Vám ve Vaší situaci nebudou chtít nijak vyjít vstříc, máte také spolu s Vaší maminkou možnost změnit zdravotnické zařízení a najít si jiné, které Vám v tomto bude více vyhovovat.

Vaše Férová nemocnice

19.10.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS