Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Deprese, hraniční porucha osobnosti a řidičské oprávnění
Cherokie
Odpověď:
Dobrý den,
na začátek uvádíme několik základních informací:
- Zdravotní způsobilostí k řízení vozidel (dále jen „ZP“) se rozumí tělesná a duševní schopnost k řízení motorových vozidel (§ 84 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích),
- Zdravotní posudek o ZP vydává posuzující lékař na základě prohlášení žadatele (§ 84 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích). Tímto lékařem se rozumí buď praktický lékař, závodní lékař (lékař poskytovatele pracovnělékařských služeb), jakýkoliv praktický lékař, pokud posuzovaná osoba není registrována u žádného lékaře (§ 84 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích).
Specifika tohoto posudku provádí vyhláška č. 277/2004 Sb., o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (dále jen „vyhláška“):
- Zdravotně způsobilou osobou je taková osoba, u které nebyla zjištěna vada stav nebo nemoc (dále jen „nemoc), která řízení vozidel vylučuje (§ 3 vyhlášky).
K nemoci samé:
Ve Vašem případě je nutné zodpovědět otázku, zdali Vaše onemocnění skutečně brání řízení vozidel podle vyhlášky. Výčet nemocí najdeme v příloze č. 3 vyhlášky. Pro účely této vyhlášky jste zařazen do skupiny 1, jelikož zřejmě řídíte osobní vozidlo, tj. skupina vozidel B. Duševní poruchy vylučující ZP k řízení vozidel jsou takové stavy, které způsobují zdravotní komplikace nebo odchylky, které jsou nebezpečné pro provoz na pozemních komunikacích, a to zejména (zde podotýkám, že jde o demonstrativní výčet, tj. ne konečný a tedy sem mohou být zařazeny další nemoci).
Vaši nemoc nelze klasifikovat jako organickou poruchu ani vrozenou poruchu. Zároveň podle mezinárodní klasifikace nemocí je oddělená od schizofrenních nemocí (F60 – F69).
V případě skupin, u kterých lze nemoc uznat ZP žadatele, je podřazení zřejmě možné pod „klinicky závažné formy specifických poruch osobnosti vedoucí k vážným poruchám úsudku, chování nebo adaptability.“ V dotaze uvádíte, že Vám byla diagnostigována hraniční porucha osobnosti, ta na základě uvedeného textu vyhlášky nepředstavuje neodstranitelnou překážku k řízení motorových vozidel. Ale k Vaší způsobilosti se pravděpodobně bude muset vyjádřit psychiatr.
Vaše nemoc by Vám tedy podle vyhlášky dovolovala řízení motorových vozidel, ostatně doposud to nebyl problém, jak jste uvedl.
K lékařskému posudku:
Pakliže nesouhlasíte s posudkem, máte dvě možnosti.
Můžete do 10 pracovních dnů ode dne, kdy Vám byl lékařem předán, podat návrh na jeho přezkoumání. Návrh se podává lékaři, který posudek vydal. Ten pak s ním může naložit dvěma způsoby:
a) lékař Vašemu návrhu plně vyhoví, napadený posudek bezodkladně zruší a vydá posudek nový, nebo
b) lékař postoupí spis s návrhem na přezkoumání příslušnému správnímu orgánu (krajskému úřadu).
Krajský úřad pak lékařský posudek přezkoumá a do 30 pracovních dnů:
a) návrh zamítne a napadený lékařský posudek potvrdí, nebo
b) napadený lékařský posudek zruší a vrátí věc lékaři k vydání nového lékařského posudku, nebo
c) napadený lékařský posudek zruší.
zde). Námitky se podávají u orgánu, který rozhodnutí vydal a musí obsahovat a) údaje o rozhodnutí, proti kterému směřuje (spisovou značku, datum vydání), b) v jakém rozsahu je napadáno (nelze namítat proti odůvodnění, pouze proti výroku), c) údaje o Vaší manželce (jméno, příjmení, datum narození, bydliště). Námitky je třeba podat do 30 dnů ode dne oznámení rozhodnutí. Námitky nemají odkladný účinek. Zde můžete odkázat na vyhlášku č. 359/2009 Sb., kde jsou v přílohách vypočtena onemocnění a jejich vliv na pokles schopnosti pracovat (v %).
Dále můžete vyčkat na rozhodnutí, proti kterému se podávají tzv. námitky (§ 88Orgán, který rozhodnutí vydal rozhodne o námitkách do 30 dnů (§ 71 zde), avšak v případě, že jde o posuzování zdravotního stavu (typicky u posuzování invalidity), lhůty se prodlužují o dalších 60 dnů.
K odebrání řidičského oprávnění:
Odebrání řidičského průkazu provádí obec s rozšířenou působností na základě lékařského posudku, kterým je posuzovaná osoba uznána způsobilou s podmínkou nebo nezpůsobilou.
Doporučujeme Vám tedy písemně se obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení, aby Vám sdělili pod jaké onemocnění ve vyhlášce o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel podřazují Váš zdravotní stav a jak konkrétně má tento zdravotní stav ovlivňovat Vaši schopnost řízení.
Děkujeme za odpověď
S pozdravem
Vaše Férová nemocnice
19.4.2017