Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Pokuta za nedostavení se k psycholožce v termínu

Dobrý den, jsem moc ráda, že jsem objevila Vaše stránky a mohu se s někým kompetentním poradit. Chodila jsem pravidelně každé pondělí k paní psycholožce v rámci psychoterapie. Byla jsem objednaná vždy na pondělí 13 h, což mi moc nevyhovovalo kvůli mé práci, přesto jsem pravidelně docházela. Jednou jsem se paní doktorce v neděli omlouvala, že nemůžu dorazit v pondělí, zůstala jsem doma kvůli nemoci. Poté jsem se omlouvala hned další týden, nemohla jsem dorazit kvůli práci, kde právě hořel termín, a tak mi nezbývalo než zavolat paní doktorce až hodinu po našem setkání hned, jak jsem mohla k telefonu. Poprosila jsem paní doktorku, jestli bychom se nemohly domluvit na jiném čase návštěv, že se obávám, že tento termín mi nevyhovuje. Paní doktorka mi odepsala, že mou léčbu dočasně ruší a až se rozhodnu, zda bych na psychoterapii chtěla opravdu chodit, ať se ozvu. Toto mne překvapilo, ale co ještě více, že mi paní doktorka napsala, že moje 2 x nepřítomnost s omluvou ji naštvala (1 x jsem se omluvila z neděle na pondělí a jednou hodinu po schůzce) a že jí dlužím 500 Kč jako pokutu za zablokovaný termín. Nevím, co si o tom mám myslet, je toto profesionální chování? Jsem na Cipralexu a mám přerušenou léčbu. Je možné po mne chtít 500 Kč, v případě, když se jednou kvůli nemoci omluvím den předem a podruhé kvůli práci se omluvím o hodinu později? Těším se na Vaši radu.

Odpověď:

Dobrý den,

nepíšete, zda se jedná o služby psycholožky poskytované v rámci péče hrazené zdravotní pojišťovnou z veřejného zdravotního pojištění, nebo zda se jedná o služby sjednané smluvně za přímou úhradu. V obou případech je ale požadavek úhrady „pokuty“ za nedodržení termínu bez předchozího upozornění, že taková úhrada bude požadována, z právního hlediska problematický.

Na jednu stranu je pochopitelné, že nedodržením domluvené schůzky přichází psycholožka o určitou část příjmu a vzniká jí tak škoda – ztráta na výdělku. Na druhou stranu by pacient měl být předem informován, že v případě absence po něm bude požadována určitá úhrada, a měl by s takovými podmínkami předem souhlasit.

Domníváme se, že pokud toto předem nebylo dohodnuto, má psycholožka malé šance na úspěšné vymáhání takové "pokuty". Nejedná se totiž o smluvní odpovědnost, ale o mimosmluvní odpovědnost za škodu. Psycholožka by tak musela prokázat, že jste jí způsobila škodu (v konkrétní výši, nikoliv paušálně) svým protiprávním jednáním, nebo alespoň tím, že jste se nesnažila škodě předejít. I kdyby se toto podařilo prokázat (např. v případě, kdy jste se neomluvila předem), tak by přesto mohla být sama psycholožka uznána z velké části za vznik škody spoluodpovědnou. To z toho důvodu, že ona sama se mohla snažit škodě předejít například tak, že měla se svými pacienty domluvit pravidla na předchozím omlouvání absencí, což bezdůvodně neučinila. V každém případě, pokud úhradu odmítnete zaplatit, nezbude paní psycholožce nic jiného, než Vás žalovat u soudu a tam vyargumentovat, proč by Vám měla být stanovena povinnost jí částku uhradit.

Pokud psycholožka poskytuje péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, tak je situace o to komplikovanější, že přímo ze zákona nemůže po pacientech kromě regulačních poplatků požadovat přímou úhradu za zdravotní péči, jinak se vystavuje postihu (odejmutí registrace, pokuta). Proti tomu by však mohla psycholožka namítnout, že se nejedná o úhradu za zdravotní péči, ale za nedodržení termínu.

Pokud byste se na takové pokutě předem s psycholožkou dohodly, vzniklo by lékařce oprávnění ji vybrat. V tomto případě však není zcela jasné, v jaké formě by musela být dohoda uzavřena. Domníváme se, že nebude stačit např. upozornění na vývěsce v čekárně. Pokud chce lékař vybírat platby za neomluvená nedostavení se k lékaři, měl by to s pacientem dohodnout nejlépe písemně.

Ve Vašem případě asi bude nejvhodnější najít si jinou psycholožku, pokud Vám tato z více důvodů nevyhovuje.  Dobrým řešením by také mohlo být ještě jednou si s ní promluvit a domluvit se na řešení přijatelném pro obě strany. Pokud byste se však rozhodla si někde na jednání psycholožky stěžovat, vzhledem k tomu, že se s největší pravděpodobností nejedná o výkon lékařské profese, případná stížnost k České lékařské komoře nepřipadá v úvahu. Případnou stížnost by bylo možné uplatnit u příslušného registrujícího orgánu.

Vaše Férová nemocnice

10.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS