Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Způsob platby poplatků u nekomunikujícího pacienta
Chtěla bych se zeptat, kdy pacient podepisuje v nemocnici listinu platby za hospitalizaci v nemocnici, jestli při příchodu nebo při odchodu? Pokud podepisuje způsob platby při odchodu, zajímalo by mne, co se děje, pokud pacient umře, jak se dál volí platba, protože lze podepsat listinu, kde necháme naši hospitalizaci zaplatit krajem a pobyt v nemocnici dostaneme darem. Jedná se o to, že náš příbuzný nastoupil do nemocnice na operaci před dvěma měsíci, po které již není schopen dál komunikovat, a tudíž ani podepsat vyjádření o způsobu úhrady. Byla mu vystavena poštovní poukázka na úhradu pobytu hotově. Může manželka podepsat za něj listinu, kde si přeje, aby pobyt byl hrazen krajem, pokud je dotyčný v umělém spánku, nebo po smrti. Pánovi je 73 let. Děkujeme za odpověď. Aneta
Odpověď:
Dobrý den,
poplatky za hospitalizaci se hradí zpětně, nejdéle do 8 kalendářních dnů po propuštění z nemocnice, u pobytů v nemocnici delších 30 dnů se regulační poplatek hradí vždy k poslednímu dni každého kalendářního měsíce. Je logické, že se platí regulační poplatek zpětně, protože při přijetí do nemocnice se ještě neví, jak dlouho bude léčba trvat a kolik tedy poplatek bude celkem činit.
Praxe hrazení zdravotnických poplatků formou daru se v jednotlivých krajích liší. Proto je nutné se o možném řešení situace informovat na příslušném krajském úřadě, odboru zdravotnictví.
K Vaší otázce, zda je možné, aby o náhradu poplatku požádala za pacienta jeho manželka, je možné zmínit § 21 zákona č. 94/1963 Sb., o rodině, podle něhož se manželé mohou zastupovat v běžných věcech. Přijmutí daru v řádu stovek nebo tisíců korun je jistě možné považovat za běžnou věc. Podle právní úpravy je tedy možné, aby tuto žádost či listinu podepsala namísto nekomunikujícího manžela jeho manželka, avšak pacient musí být naživu.
Podobným případem, kdy však pacient při hospitalizaci zemřel, jsme se zabývali zde.
Vaše Férová nemocnice
12.7.2009