Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Rodiče mají hradit léčbu syna, který se přiotrávil léky
Dobrý den, mám 17 let starého syna, který z experimentu požil tablety. Nikdy v minulosti to neudělal, netušil, že by ho to mohlo ohrozit na životě, ale bohužel si jich vzal tolik, že musel být hospitalizován. Teď nám nemocnice sdělila, že budeme platit léčení. A já se ptám, proč si platím, tak vysoké zdravotní pojištění, když pojišťovna není schopna zaplatit chlapcovu nedbalost a hloupost, a jiní, co si ani neplatí pojištění a schválně se sebepoškozují, neplatí nic. To abych se bála, aby mé děti nespadli např. ani ze stromu, protože tam neměli co dělat. Poraďte, co mám dělat. Díky
Odpověď:
Dobrý den,
podle právních předpisů by po Vás úhradu nemohla chtít nemocnice, ale případně zdravotní pojišťovna. Ta by mohla svůj nárok opřít o ustanovení § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění: "Příslušná zdravotní pojišťovna má vůči třetí osobě právo na náhradu těch nákladů na péči hrazenou ze zdravotního pojištění, které vynaložila v důsledku zaviněného protiprávního jednání této třetí osoby vůči pojištěnci".
Kromě toho v odstavci 2 téhož ustanovení se uvádí: "Pro účely náhrady nákladů na péči hrazenou ze zdravotního pojištění jsou zdravotní zařízení povinna oznámit příslušné zdravotní pojišťovně úrazy a jiná poškození zdraví osob, kterým poskytla zdravotní péči, pokud mají důvodné podezření, že úraz nebo jiné poškození zdraví byly způsobeny jednáním právnické nebo fyzické osoby".
V tomto případě by musel být splněn předpoklad zaviněného protiprávního jednání ze strany třetí osoby (v tomto případě Vás jako rodičů). Stejně tak u ohlašovací povinnosti zdravotního zařízení je nutno splnit několik předpokladů, musí se jednat o důvodné podezření. Zdravotnické zařízení tedy muselo mít konkrétní „důvod“, proč se domnívalo, že k poškození zdraví došlo v důsledku Vašeho jednání. Dále pak musí dojít k jednání třetí osoby, což by znamenalo, že byste léky synovi Vy přímo podali , nebo mu je opatřili, nebo minimálně o požívání léků věděli. Určitou roli by zde hrála i rozumová a volní vyspělost Vašeho syna, který je téměř zletilý, a do velké míry odpovědný za své činy.
Otázky tedy zní:
- Překročilo zdravotnické zařízení svoje pravomoci, když poskytlo Vaše osobní údaje pojišťovně? Byly splněny podmínky zákona pro toto oznámení?
- Má pojišťovna právo na úhradu péče od rodičů? Byly splněny podmínky zákona pro náhradu těchto nákladů?
Pokud se domníváte, že zdravotnické zařízení sdělilo osobní údaje pojišťovně neoprávněně, můžete podat stížnost k vedoucímu zdravotnického zařízení a žádat po něm vysvětlení. Pokud s vyřízením a odůvodněním nebudete spokojeni, můžete podat podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů.
Pokud jste přesvědčeni, že pojišťovna nemá právo po Vás chtít úhradu za péči, měli byste pojišťovnu kontaktovat a vysvětlit situaci. Můžete například popsat rodinnou situaci v případě, že je bezproblémová, vylíčit skutečnosti, které prokazují řádnou péči o Vašeho syna, zájem na školním prospěchu, zdravé rodinné prostředí apod. Můžete uvést důvody, proč jste užití léků Vaším synem nezavinili a nemohli tomu zabránit, a poukázat rovněž na jeho věk. V případě, že pojišťovna i přes Vaše sdělení bude od Vás požadovat úhradu, mohlo by dojít až k soudnímu řízení, pokud by zdravotní pojišťovna podala žalobu.
Chtěli bychom Vás informovat o existenci Rozhodčího soudu pro řešení úhradových sporů v oblasti zdravotního pojištění, o němž v nedávné době vydalo Ministerstvo zdravotnictví tiskovou zprávu. Můžete případně pojišťovně navrhnout, aby Vaši věc řešil tento rozhodčí soud, řízení by tak mohlo být rychlejší a méně nákladné.
Vaše Férová nemocnice
14.9.2009