Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Regulační poplatky za opakované injekce

Prosím o zodpovězení dotazu: Jsem na nemocenské, docházím ob den ke svému lékaři k aplikaci intramuskulárních injekcí. Chtěl bych vědět, zda regulační poplatek hradím při každé návštěvě.

Odpověď:

Dobrý den,

povinnost platit regulační poplatek ve výši 30 Kč je upravena zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Zde je uvedeno, že poplatek 30 Kč je nutné zaplatit za návštěvu lékaře, při kterém bylo provedeno klinické vyšetření u praktického lékaře nebo za každou návštěvu u lékaře poskytujícího specializovanou ambulantní péči.

Ministerstvo zdravotnictví vykládá pojem klinické vyšetření takto: „Klinické vyšetření začíná pohovorem s pacientem ke zjištění vývoje jeho zdravotních potíží. Lékař posoudí průběh onemocnění, stanoví a vysvětlí diagnostický a léčebný postup, zajistí další potřebná vyšetření, případně předepíše léčivé přípravky a provede administrativní činnosti související s výkonem. Základní úkony fyzikálního vyšetření jsou pohled, pohmat, poslech a poklep.“

O klinické vyšetření se nejedná, pokud dochází k minimálnímu kontaktu mezi lékařem a pacientem, za což se považuje také opakovaná aplikace injekcí. Rozhodujícím tedy bude, zda Vám před injekcí provede lékař také klinické vyšetření. Posouzení toho, zda je konkrétní úkon klinickým vyšetřením je na posouzení lékaře. Pokud se domníváte, že by lékař poplatek vybírat neměl, zkuste celou situaci s lékařem probrat a zjistit jeho názor. Jestliže by s Vámi nesouhlasil, máte možnost podat stížnost ke zdravotní pojišťovně.

Vaše Férová nemocnice

9.12.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS