Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Regulační poplatky za nemocniční péči u zemřelého

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak lze naložit s poplatkem za nemocniční péči u mého zemřelého otce. Zemřel po dlouhodobém pobytu v krajském nemocničním zařízení, kde existuje možnost hradit poplatky formou daru. Poplatek za nemocniční péči (mnohatisícová částka) byl předán matce se slovy, nebude-li uhrazen, stane se předmětem pozůstalostního řízení. Neexistuje možnost, jak požádat o dar zpětně? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

praxe hrazení zdravotnických poplatků formou daru se v jednotlivých krajích liší. Proto je nutné se o možném řešení této situace informovat na příslušném krajském úřadě, odboru zdravotnictví.

Vzhledem k tomu, že darování provádí kraje, nikoliv přímo zdravotnické zařízení, vzniká zdravotnickému zařízení za zdravotní péči o zemřelého pohledávka ve výši zákonných regulačních poplatků. Pokud zůstane neuhrazena, zdravotnické zařízení ji uplatní v pozůstalostním řízení. Proto je nutné se v této věci obrátit na kraj.

Obecně však nelze provést darování zemřelému, proto by možný postup kraje po právní stránce mohl spočívat zřejmě v tom, že by daroval částku ve výši regulačních poplatků jinému subjektu. Tímto subjektem by v teoretické rovině mohl být:

  • pozůstalý, který za zemřelého uhradil poplatky a požádal kraj o dar v této výši namísto zemřelého,
  • dědic, na kterého přešel dluh po zemřelém pacientovi.

Veřejné prostředky, které jsou určeny na hrazení regulačních poplatků za pojištěnce prostřednictvím darovacích smluv, by měly být vynakládány takovým způsobem, aby v podobných případech nevznikaly nedůvodné rozdíly. Je otázka, nakolik je důvodné, aby kraj hradil poplatky jen za pacienty, kteří se úspěšně vyléčili, a vyloučil hrazení poplatků v případě, kdy pacient zemře. Pozůstalým tedy doporučujeme obrátit se na příslušný krajský úřad a požádat o darování částky ve výši uhrazených poplatků za zemřelého. Pokud kraj takovou žádost odmítne, je možné se domáhat částky u soudu. Není ale jisté, jak by soud tuto otázku posoudil a zda by pozůstalí měli ve věci úspěch. Je totiž možné, že soudy budou do budoucna posuzovat systémy darovacích smluv za nezákonné obcházení zákona, stejně jako v případě proplácení regulačních poplatků v lékárnách, kdy soud toto jednání zakázal.

Vaše Férová nemocnice

23.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS