Poplatky v těhotenství

Dobrý den. Momentálně chodím do centra asistované reprodukce , kde jsem otěhotněla. Po ultrazvukové kontrole mě chce paní doktorka předat do péče mé gynekoložky. Budu jako těhotná platit u mojí gynekoložky při pravidelných prohlídkách regulační poplatky? Navíc má moje gynekoložka na chodbě automat co bývá v lékárnách na měření výšky, hmotnosti, tlaku, množství tuku atd. Má právo mně poslat jako těhotnou na tento "stroj", kde do něj vložím 10,- Kč za změření tlaku a následně po mně chtít v ordinaci 30,- Kč za gynekologickou prohlídku? Jsem ve zdravotní pojišťovně Metal Aliance. Děkuji za odpověď.

v minulosti jsme zodpověděli dotazy, které se týkají i Vaší otázky - o regulačních poplatcích v těhotenství a o volbě gynekologických vyšetřovacích zrcadel.

Regulační poplatky upravuje zákon č. 47/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Dispenzární péče (soustavná odborná péče), kterou poskytuje gynekolog a porodník těhotným ženám, je osvobozena od regulačních poplatků ode dne zjištění těhotenství.

Toto osvobození se vztahuje na veškerou standardní péči. Do té jsou zahrnuta všechna běžná vyšetření v těhotenství. Jedinou podmínkou, proto abyste byla od regulačních poplatků osvobozena, je pojištění u pojišťovny v České republice.

Co se týče stroje, který Vám měří tlak atd., máme za to, že se jedná o jakousi alternativu vyšetření tlaku, který by Vám lékařka měla provést v rámci běžného vyšetření. To je plně hrazeno pojišťovnou, aproto byste neměla být nucena platit ani tento poplatek.

17.11.2009