Operace bez pojištění v zahraničí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Přítelkyně mého syna s ním byla v Holandsku. V Česku si řádně platila zdravotní pojištění, ale v Holandsku dostala bolesti břicha, tak ji odvezli do nemocnice a vyoperovali jí nějakou cystu na děloze. Teď jí přišlo, že má zaplatit 62000 Kč. Má nárok na vrácení aspoň části této platby od pojišťovny? V zahraničí (Holandsku) pojištěná nebyla.

z Vašeho dotazu není zcela jasné, zda přítelkyně Vašeho syna v Holandsku pracovala nebo tam byla pouze jako turistka. V případě, že by v Holandsku pobývala pracovně, měl by pojištění platit její zaměstnavatel a měla se tedy odhlásit od své zdravotní pojišťovny v ČR. Předpokládáme ale, že v Holandsku nepracovala. V tom případě není nutné se tam pojišťovat a stačí běžné pojištění z ČR.
V rámci EU mají totiž občané právo na lékařsky nezbytnou zdravotní péči (ve veřejných zdravotnických zařízeních) v členském státě za stejných podmínek jako místní pojištěnci. Je ale nutné se prokázat Evropským průkazem zdravotního pojištění.

V těchto případech se většinou uzavírá pouze cestovní připojištění, které by mělo pokrýt náklady nespadající pod nezbytnou zdravotní péči (např. převoz do ČR). Ve většině zemí se ale za lékařskou péči připlácí nad rámec pojištění a tento příplatek se tedy vztahuje i na cizince. Tomuto příplatku se můžete vyhnout také uzavřením cestovního připojištění.

V případě přítelkyně Vašeho syna mohlo dojít k několika situacím, na kterých bude záležet, zda jí budou peníze proplaceny.
•    Požadovaná částka bude nejspíše nutnou spoluúčastí na lékařské péči. Tuto spoluúčast zdravotní pojišťovny neproplácí.
•    Je ale také možné, že nejde o spoluúčast, ale z nějakého důvodu po ní chtějí uhradit celou částku (například proto, že se neprokázala Evropským průkazem). Pak je nutné uschovat doklad o zaplacení, potvrzení o ošetření a krátkou lékařskou zprávu a předložit to její zdravotní pojišťovně. Ta by měla náklady proplatit do výše, jakou by uhradila instituce ve státě, kde ošetření proběhlo.
•    Další možností je, že přítelkyně byla operována v soukromé nemocnici, nenapojené na veřejný systém zdravotního pojištění. V tomto případě jí částka také nebude proplacena.

2.2.2010