Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Náklady za léčbu v zahraničí nad limit cestovního pojištění
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se postupuje v případě, že maximální limit cestovního pojištění nepokryje náklady na léčbu. Rodiče odlétali na dovolenou do Ameriky, před cestou uzavřeli cestovní připojištění v pojišťovně VZP. Na konci cesty táta onemocněl a musel být hospitalizován. Bylo provedeno několik vyšetření a operací. Bohužel neúspěšně. Pojišťovna zaplatí jen horní limit plnění. Jak to tedy bude s vysokým doplatkem, který vznikl? Můžete mi prosím poradit, jak postupovat? Co bude následovat? Je možné někde (u pojišťovny) zažádat o prominutí dluhu či alespoň jeho části? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
léčba v zahraničí je hrazena ze zdravotního pojištění, pokud jde o nutné a neodkladné léčení, a to pouze do výše stanovené pro úhradu takové péče na území České republiky. Proto si pojištěnci na cesty do zahraničí uzavírají dobrovolné cestovní pojištění, které má zjednodušeně řečeno pokrýt rozdíl mezi náklady hrazenými ze zdravotního pojištění a náklady skutečně vzniklými. Avšak i toto cestovní pojištění má určitou horní hranici částky, kterou pojišťovna na základě cestovního pojištění hradí. Tento limit je sjednán v pojistné smlouvě.
Podle zákona mezi výdaje zdravotních pojišťoven patří úhrady nákladů nutného neodkladného léčení v cizině. Můžete se pokusit požádat pojišťovnu o výjimku a požádat o úhradu vyšší, než která je stanovena pro léčbu v ČR. Nevíme však, jakou budete mít šanci na úspěch, protože zdravotní pojišťovna nemá ze zákona povinnost Vám vyhovět. Nejedná se však o prominutí dluhu, protože dluh není vůči pojišťovně, ale vůči zdravotnickému zařízení.
Nejspíše tedy zahraničnímu zdravotnickému zařízení zůstane pohledávka vůči pacientovi. V případě úmrtí pacienta může věřitel přihlásit svoji pohledávku do dědického řízení. V takovém případě dědicové odpovídají za zůstavitelovy dluhy, ale pouze do výše ceny nabytého dědictví.
Vaše Férová nemocnice
9.7.2009