Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Bezplatná vyšetření v těhotenství

Dobrý den, zajímalo by mě, které úkony během těhotenství jsou v "základní péči" čili neměli by být hrazeny pacientem jelikož jsou povinné a co je již nadstandart a musím si připlatit. To znamená mohou po mě v ordinaci chtít platit ultrazvuky odběry a jiná vyšetření související s kontrolou plodu. Je daný přehled úkonů které je třeba podstoupit,který by jasně říkal že toto je standart. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den!

Seznam, který by konkrétně určoval, jaká vyšetření jsou v těhotenství hrazena zdravotní pojišťovnou a jaká jsou hrazena přímo pacientem, v našem právním řádu nenajdeme.   Vodítko nám však poskytuje zákon o veřejném zdravotním pojištění, který určuje, jaká zdravotní péče je hrazena zdravotní pojišťovnou z veřejného zdravotního pojištění a jakou zdravotní péči hradí pacient sám. V příloze tohoto zákona je obsažen seznam zdravotních výkonů, které nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, nebo jsou hrazeny jen za určitých podmínek.

Obecně platí, že pacient-pojištěnec má nárok na bezplatné poskytnutí péče, která je mu poskytnuta s cílem zachovat nebo zlepšit jeho zdravotní stav. To znamená, že zdravotní pojišťovna hradí výkony, které jsou lékařem určeny jako potřebné - lékař určuje, jaká vyšetření budou provedena, jaké proběhnou odběry, rozhodne o počtu ultrazvukových vyšetření, atd.

Pokud pacientka trvá na vyšetření, které není lékařky indikováno (např. ultrazvukové vyšetření za účelem pořízení videa), může být toto vyšetření hrazeno přímo pacientkou.

Lékař však při určování, která vyšetření jsou potřebná, nemůže jednat svévolně. Česká gynekologická a porodnická společnost vydala  dokument o základním rozsahu péče ve fyziologickém těhotenství. Tento dokument stanoví minimální rozsah péče, která by měla být poskytnuta, aby byl postup v souladu s profesionálními standardy a může tedy posloužit jako základní odpověď na Vaši otázku. Podle našich zkušeností bývá často propláceno i více než tento minimální standart.

Vaše Férová nemocnice

2.3.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS