Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Písemné odmítnutí nepovinného očkování
Twixie
Odpověď:
Dobrý den,
jak je uvedeno v dotazu, na který odkazujete, lékař může provádět, až na zákonné výjimky, veškeré lékařské zákroky jen na základě souhlasu pacienta, respektive jeho zákonného zástupce. Zákon závazně stanoví případy, kdy má být souhlas udělen písemně. O nutnosti písemné formy souhlasu může navíc rozhodnout také lékař.
Lékaři však v situaci, kdy pacient jimi doporučovanou léčbu (např. nepovinné očkování) odmítá, budou trvat na písemné formě prohlášení pacienta, protože slouží jako jejich „záruka“ pro případ, kdy by bylo nutné nesouhlas pacienta s léčbou prokazovat. Pokud jim pacient písemné prohlášení o odmítnutí léčby na jejich žádost nesepíše, mohou o jeho nesouhlasu s léčbou sepsat záznam. Ten pacient má pacient podepsat; pokud tak odmítne učinit, lékař to do záznamu poznamená a podepíše ho kromě lékaře navíc svědek. Díky tomuto postupu, definovanému v § 34 odst. 2 a 5 zákona o zdravotních službách, tak má lékař vždy písemný důkaz o tom, že pacient léčbu i přes jeho poučení odmítl.
Pokud bychom tedy měli shrnout odpovědi na vaše otázky, zákon neukládá pacientovi povinnost podepsat prohlášení připravené lékařem na formuláři ani nestanoví žádný vzor formuláře odmítnutí lékařského zákroku. Pacient může své prohlášení sepsat sám. Jeho obsahem by mělo být především výslovné odmítnutí konkrétního druhu léčby, popř. s dodatkem, zda byl lékařem řádně poučen o následcích odmítnutí. Pokud by pacient prohlášení neučinil, požádá ho lékař o podepsání záznamu o odmítnutí, případně jeho podpis nahradí podpisem přítomného svědka. Za nezletilé dítě by souhlas i případný nesouhlas měli vyjádřit vždy oba zákonní zástupci (případně jeden z nich může jednat i za druhého na základě plné moci), nejedná se totiž o běžnou věc dítěte.
S pozdravem,
Vaše Férová nemocnice
11.11.2015