Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnutí přeočkování obrny po problémech s vakcínou TBC

Dobrý den, syn v 11 letech byl očkován na TBC a ještě po půl roce ho bolelo rameno, proto jsme po domluvě s lékařkou další očkování odložily. Dnes mi přišla pozvánka na očkování proti dětské obrně, která se očkuje v 10 - 11 letech. Synovi bude v lednu 13. Letos má být ještě očkovaný na žloutenku. Prosím o názor na to, jestli při odmítnutí očkování na obrnu se na nás vztahuje už možnost, že očkování proti dětské obrně je promlčené a už nám nemohou dát žádné sankce. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

případný přestupek, že dítě nebylo přeočkováno proti dětské obrně, byl promlčen dovršením 12. roku dítěte. Jedná se tedy o okamžik uplynutí jednoho roku od chvíle, kdy končí lhůta pro splnění povinnosti očkování, přičemž ta je stanovena jako dovršení 11. roku věku dítěte. Promlčení se přitom uplatní bez ohledu na kontraindikace spojené s očkováním proti TBC.

Pokud jde o očkování proti žloutence, popř. další dávky očkování proti TBC (pokud by je lékařka vyžadovala), lze namítat kontraindikace při očkování proti TBC, pravděpodobně by však bylo nutné kontraindikaci prokázat lékařskou zprávou vydanou na základě vyšetření u odborného lékaře, např. imunologa. Podle vyhlášky by dítě mělo být naočkováno proti žloutence v době od dovršení dvanáctého do dovršení třináctého roku věku dítěte. Zde by se zase uplatnilo promlčení při dovršení 14. roku věku dítěte. Domníváme se, že v případě takto starého dítěte už by se měl vzít ohled i na jeho názor (pokud je negativní kvůli špatné zkušenosti po očkování) a že by rodiče v případě přestupkového řízení mohli namítat, že nemohou nechat dítě očkovat proti jeho vůli.

Za nepřeočkování obrny už sice nemůžete dostat pokutu, nicméně je možné, že se z důvodu neúplného očkování nebude moci účastnit letních táborů nebo jiných školních zotavovacích akcí.

Vaše Férová nemocnice

19.10.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS