Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Očkování dítěte ve starším věku
Dobrý den.
Ráda bych se zeptala, jestli je možnost očkování mého dítěte až ve starším věku. Tzn. ráda bych odmítla v patnácti měsících MMR vakcínu. Mluvila jsem o tom s doktorkou, která mojí paní doktorku jen zaskakovala.
Chtěla jsem od ní nějaké informace. Ale paní doktorka se na mě téměř rozčilovala, chtěla vědět důvod a tvrdila mi, že všechno co si čtu na internetu jsou bláboly, aniž by věděla, jaké informace, fakta, knihy, články apod. já studuji.
Myslím, že se chovala velmi emocionálně a neprofesionálně. Poté mě "zastrašovala", že na mě může přijít sociálka a že mi dítě nevezmou do školky, s tím, že mě musí informovat. Ale informace o jiných variantách a možnostech mi už nesdělila. Já znám svoje práva a už jsem se informovala, o tom jak to probíhá, když rodič odmítne povinné očkování. Ale nevím, zda je možné nechat dítě očkovat např. až v deseti letech, nebo ve dvanácti, třeba jen proti jedné nemoci. Např. ty spalničky, nebo zarděnky.
Paní doktorka mi totiž tvrdila že některé tyto dětské nemoci můžou být smrtelné a u jedné z nich také hrozí v dospělosti u ženy, když se jí nakazí ztráta plodu-potrat. Což vím a tak jsem ji řekla, že bych své dítě nechala očkovat např. až v takhle starším věku, jenom třeba proti té jedné nemoci, po pečlivém rozvážení a promyšlení tedy. A ona mi na to odpověděla, že takové očkování neexistuje.
A mě by zajímalo, jestli je to pravda, jestli opravdu není možnost takovéhoto individuálního očkování, nebo jestli mi paní doktorka podala špatné informace. Moc děkuji.
Kateřina
Odpověď:
Dobrý den,
podobné dotazy již naše poradna řešila například zde a zde. Zákonem stanovená očkovací povinnost je konkrétně upravená vyhláškou ministerstva zdravotnictví, která určuje, do kdy je nutné jednotlivá očkování provést. Z Vašeho dotazu vyplývá, že se zajímáte zejména o očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Vyhláška v tomto případě stanoví toto:
Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám tedy můžete odložit, jelikož konkrétní lhůta neexistuje. Stejně tak je možné individuální očkování na Vaši žádost. Otázkou je pak však úhrada vakcíny a typy vakcín, které jsou u nás k dostání. Samotný úkon provedení očkování a souvisejících prohlídek je hrazen ze zdravotního pojištění, vakcíny však v ČR zajišťuje stát, který je dále poskytuje skrze krajské hygienické stanice ošetřujícím lékařům. V případě, že je jiný typ vakcíny nutný z důvodu kontraindikací, hradí ji stát. Pokud se pro ni však rodiče rozhodnou z jiných důvodů, hradí si ji v praxi sami, jelikož právní předpisy tuto otázku přímo neupravují.
Všechny podávané očkovací látky navíc musejí být registrované v ČR. Je tedy otázkou, zda je vůbec možné očkovat Vaše dítě monovakcínou pouze proti jedné z nemocí. Dle našich informací je u nás v současné době k dostání pouze monovakcína proti příušnicím (více informací lze nalézt zde). Doporučujeme Vám však promluvit si o typech vakcín, které jsou u nás k dostání, ještě jednou s Vaší lékařkou, případně se o nich zajímat a zeptat se v lékárnách. Jelikož zákon nestanoví lhůtu, do kdy musí být Vaše dítě očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, může být krajním řešením i odložení očkování na neurčito a sledování trhu s vakcínami (může se objevit nová monovakcína). Přesto však doporučujeme řešit otázku dostupných vakcín proti jednotlivým nemocem spíše s Vaší lékařkou.
26.8.2013