Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Může mě zaměstnavatel nutit podstoupit očkování proti chřipce?

Dobrý den ráda bych se zeptala na očkování proti chřipce. Pracuji v DDS jako PSP. Nyní zde u zaměstnanců tohoto zařízení probíhá očkování proti chřipce. Může nás zaměstnavatel nutit toto očkování podstoupit? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku už je v podstatě celá zodpovězena v dotazu Mohu odmítnout očkování, které po mě zaměstnavatel vyžaduje? a Očkování tetanu jako podmínka zdravotní způsobilosti k práci.

K tomu, co už je uvedeno v těchto dotazech, dodáváme, jaké je přesně ustanovení ve vyhlášce u očkování zaměstnanců proti chřipce:

§ 12 - Zvláštní očkování proti chřipce

"Očkování se provede u fyzických osob pracujících na pracovištích uvedených v § 16 odst. 3."

§ 16 odst. 3 - Pracoviště s vyšším rizikem vzniku infekčních onemocnění

"Pracoviště s vyšším rizikem vzniku chřipky jsou léčebny dlouhodobě nemocných, domy s pečovatelskou službou, domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením a domovy se zvláštním režimem."

Z výše uvedeného vyplývá, že skutečně tato povinnost je ve vyhlášce stanovena. Zároveň existuje možnost neočkování z důvodu kontraindikace, tedy zdravotních důvodů potvrzených lékařem, na základě kterých není možné osobu očkovat. Pokud byste si očkování nepřála a odmítla jej podstoupit i bez toho, abyste měla kontraindikaci, domníváme se, že to je možné zdůvodnit na základě Úmluvy o lidských právech a biomedicíně (více ve výše uvedeném dotazu Mohu odmítnout očkování...).

Pokud byste očkování odmítla, je možné, že zaměstnavatel to bude akceptovat. V nejhorším případě by to však mohl považovat za porušení pracovních povinností s důsledkem výpovědi, proti které by bylo možné se bránit soudně. Domníváme se, že by mělo převážit právo člověka na osobní integritu a rozhodování o svém těle, pokud se nejedná o opravdu nezbytné opatření v zájmu druhých. Tuto nezbytnost by musel posoudit soud.

Vaše Férová nemocnice

5.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS