Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Může do školky dítě jen s jednou dávkou MMR vakcíny?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli může dítě navštěvovat státní mateřskou školu v případě, když má naočkovanou pouze jednu dávku mmr vakcíny. Dle doporučení se druhá dávka mmr vakcíny podává v rozestupech 6-10 měsíců. Protože jsme měli jsme odklad první dávky, nestihneme naočkovat před vstupem do MŠ druhou dávku, může to být problém? Ostatní povinná očkování dítě má. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

přeočkování se skutečně  provádí v rozestupu 6-10 měsíců od prvního očkování, ale v odůvodněných případech může být provedeno i později,  kdy zákon nijak nestanoví horní věkovou hranici pro podání očkovací látky. Pokud nemohlo být dítě z těchto důvodů očkováno, vystaví zdravotnické zařízení o této skutečnosti potvrzení a důvod, pro který nemohlo být očkování provedeno zapíše do zdravotnické dokumentace. V tomto případě se dítě považuje za očkované a může být přijato k předškolnímu vzdělávání. Obdobný dotaz týkající se výjimek z povinného očkování, jsme již zodpovídali zde.

Kromě toho na základě nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je možné i pochybovat, zda vůbec toto očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím je podmínkou pro vstup do mateřské školy. Podle soudu totiž není k jeho provedení stanovena v právních předpisech žádná maximální lhůta, do kdy je nutné očkování provést, takže by to měla být svobodná volba rodičů, zda a kdy proti dětským nemocem naočkovat.

Omlouváme se za pozdní zodpovězení dotazu, je to dáno přetížeností naší poradny v poslední době.

Vaše Férová nemocnice

19.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS