Mohu jako zdravotní sestra odmítnout kvůli lupénce očkování proti prasečí chřipce?

Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra na interní JIP. Zaměstnavatel bude nyní prý požadovat očkování proti "prasečí" chřipce. Mám lupénku - je toto důvod k tomu, abych nemusela být očkována? Zároveň by mne zajímalo, co mohu v případě odmítnutí očekávat - přeřazení na jiné pracoviště? Nebo mne může zaměstnavatel ponechat na JIP? Moc děkuji

v některých případech je možné, aby zaměstnavatel vyžadoval povinné očkování zaměstnanců. Kdy a na kterých pracovištích je povinnost nechat se očkovat je upraveno ve vyhlášce 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem.

Tato vyhláška ovšem upravuje pouze očkování vakcínou proti běžné chřipce. Očkování proti chřipce prasečí není v této vyhlášce upraveno. Nejedná se tedy o povinné očkování. Kromě toho vyhláška upravuje okruh osob, které mají jako zaměstnanci tuto povinnost nechat se očkovat proti běžné chřipce. Podle vyhlášky se očkování provede u osob pracujících na těchto pracovištích s vyšším rizikem vzniku chřipky – konkrétně to jsou léčebny dlouhodobě nemocných, domy s pečovatelskou službou, domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením a domovy se zvláštním režimem. Výčet pracovišť je konečný a tato povinnost není stanovena zaměstnancům zdravotnických zařízení. Proto lze dovodit, že Vám z právních předpisů nevyplývá povinnost nechat se očkovat ani proti prasečí chřipce, ani proti běžné chřipce, proto Vás zaměstnavatel nemůže nutit toto očkování podstoupit a ani Vás přeřazovat na jiné pracoviště. Toto očkování je nutno chápat jako dobrovolné.

Obecně  by lupénka mohla být posouzena jako kontraindikace (zdravotní důvod, který brání očkování) a možná překážka očkování. Zda se v konkrétním případě jedná o kontraindikaci, záleží na posouzení lékaře, případně na výsledcích odborného vyšetření. Pokud by Váš lékař shledal, že je lupénka kontraindikací, očkování byste podstoupit nemusela, i kdyby pro Vás bylo povinné (což není).

K této problematice se také dočtete v již zodpovězených dotazech v sekci Povinné očkování.

6.11.2009