Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Kdy je předpokladem očkování skutečná existence choroboplodného zárodku?
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda existuje zákon o ochraně proti infekcím, který vyžaduje jako předpoklad pro oprávnění očkování „jsoucnost“, tedy skutečnou existenci choroboplodného zárodku, například viru. Předem děkuji za informace.
Odpověď:
Dobrý den,
očkování v České republice upravuje vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, která byla vydána na základě zmocnění v zákoně č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Vyhláška očkování na několik typů:
- pravidelné očkování, které se provádí jako prevence před vznikem onemocnění,
- zvláštní očkování, které se provádí u osob pracujících na rizikových pracovištích,
- mimořádné očkování, které slouží k prevenci infekcí v mimořádných situacích,
- očkování při úrazech, poraněních, nehojících se ranách a před některými léčebnými výkony a
- očkování na žádost.
Případ, o kterém mluvíte, by se dal vztáhnout jedině na ustanovení v § 13 této vyhlášky, který upravuje očkování proti vzteklině nebo proti tetanu při úrazech, poraněních, nehojících se ranách a před některými léčebnými výkony. Podle tohoto ustanovení se:
- očkování proti tetanu provede při úrazech, poraněních nebo nehojících se ranách, u nichž je nebezpečí onemocnění tetanem, a dále v indikovaných případech v předoperační přípravě, zejména před operacemi na konečníku nebo tlustém střevě,
- očkování proti vzteklině provede v případě pokousání nebo poranění zvířetem podezřelým z nákazy vzteklinou.
Jedině v těchto případech se předpokládá, že existuje riziko choroboplodného zárodku. Není však nutné jejich existenci potvrzovat. V ostatních se jedná o preventivní zákroky buď na zdravých osobách, nebo na osobách s určitou diagnózou (např. pneumokok u dětí s defekty imunity nebo chřipka u osob v domovech důchodců). Veškerá právní úprava očkování je obsažena v obou výše uvedených předpisech.
Vaše Férová nemocnice
24.9.2009