Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Je ekzém po očkování kontraindikace?

Dobrý den, synovi se po druhé dávce hexavakcíny objevil ekzém. Vzhledem k tomu, že manžel má atopický ekzém a je alergik, upozornila jsem na to pediatra před dalším očkováním. Ten to ale jako kontraindikaci odmítl a chtěl syna očkovat. Já jsem ale odmítla. Na imunologii jsem syna objednala, ale bohužel až na konec července, dřív to nešlo. Myslíte, že výskyt ekzému může být brán jako možná kontraindikace. Potřebuji doktorovi nějak argumentovat, neboť mi ihned po mém odmítnutí slíbil udání. Na jak dlouho můžu 3. dávku hexavakcíny odložit, aby v případě, že se kontraindikace nepotvrdí, nemusel být syn očkovaný od začátku? Je možné přejít k očkování jednotlivými vakcínami, pokud je syn již rozočkované hexavakcínou? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

otázky, které jste nám položila, jsou spíš dotazy na odborníky z oblasti imunologie, epidemiologie a na výrobce vakcíny než na právníky. Můžeme Vám ale nastínit tuto problematiku z hlediska práva.

Zda je ekzém a nepříznivá rodinná anamnéza kontraindikací (zdravotním stavem, který brání podání očkovací látky) a tedy důvodem pro neočkování, to záleží na imunologickém vyšetření a stanovisku imunologa (případně jiného odborníka). Dokud nebude zjištěno, zda kontraindikace existuje či nikoliv, je pochopitelné, že se prozatím očkování neprovede. Z příbalového letáku očkovací látky vyplývá, že se pravděpodobně o kontraindikaci jedná. Je na něm přímo uvedeno: „Nepodávejte Infanrix hexa: pokud Vaše dítě mělo dříve jakoukoliv alergickou reakci na Infanrix hexa nebo na jakoukoliv látku obsaženou v této vakcíně.“ Na tuto skutečnost můžete upozornit pediatra a žádat, aby to zapsal do zdravotnické dokumentace.

Také by bylo vhodné si s pediatrem promluvit a vysvětlit mu, že se snažíte jednat v zájmu dítěte, a požádat jej, ať počká na výsledky vyšetření. On odpovídá za provedení očkování a podle zákona musí spolupracovat s hygienickou stanicí. Pokud se rozhodnete neočkovat, i když nebude zjištěna kontraindikace imunologem, nezbývá mu, než tuto skutečnost nahlásit na hygienickou stanici, jinak by se vystavil riziku pokuty a sankčních opatření.

Ohledně možnosti odložení další dávky vakcíny nebo pokračování v očkování jednotlivými vakcínami směřujte dotaz na výrobce vakcíny, společnost GlaxoSmithKline s. r. o., nebo např. do poradny www.vakciny.net. V každém případě však platí ustanovení zákona o tom, že se očkování neprovede při zjištění imunity vůči infekci. Pokud se tedy vyšetřením zjistí, že Váš syn má dostatek protilátek ze dvou dávek vakcíny, není zákonný důvod pro pokračování v očkování.

V případě, že nakonec budete předvolána na hygienickou stanici, nebojte se vysvětlit svoje důvody pro neočkování. Při jednání Vám může být nápomocný právní manuál pro rodiče dostupný na stránkách sdružení Rozalio.

Vaše Férová nemocnice

13.5.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS