Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Odpověď:
Dobrý den,
máte stejný problém, s kterým se potýká spousta rodičů, kteří mají trochu alternativní názor na zdraví svých dětí. Co se týče právní stránky odmítání očkování (nebo odkládání), tak Vás můžu odkázat na sekci Povinné očkování, kde je problematika očkování řešena. Rovněž na stránkách občanského sdružení Rozalio najdete právní manuál pro rodiče.
Problematiku žádosti o odklad zákon neupravuje. Proto jsou lékaři nuceni takové rodiče nahlásit na hygienu (krajská hygienická stanice) stejně, jako kdyby očkování odmítali úplně, i když se najdou výjimky. Záleží tedy na dětské lékařce, jaký zvolí postup. Pokud jsou rodiče nahlášeni na hygienu, ta poté rodiče vyzývá, aby dítě nechali naočkovat (pokud není zjištěna kontraindikace), jinak s nimi zahájí řízení o přestupku (řízení je podrobně popsáno v manuálu). Někdy se o neočkované dítě zajímá sociálka (orgán sociálně právní ochrany dětí) a zjišťuje se, jestli dítě není zanedbáváno. Během jednání s úřady je na Vás, abyste doložila své důvody, proč nechcete očkovat hned a měla připravenou nějakou argumentaci. Názor veřejného ochránce práv je takový, že by rodiče měli být sankcionováni (pokutou) pouze v případě nedůvodného odmítání očkování, nikoliv tedy v každém případě.
Ptáte se, jak očkování alespoň oddálit. Prakticky jej oddálíte tím, že se s dcerou k očkování dostavíte až ve Vámi zvoleném pozdějším termínu, za to Vám ovšem může hrozit sankce ve formě pokuty.
V dotazu se zmiňujete i o očkování Prevenarem. Je nutné upozornit na to, že tato vakcína není povinná.
Vaše Férová nemocnice
27.11.2008