Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Odpověď:
Dobrý den,
v roce 2001 bylo zavedeno základní očkování proti hepatitidě B od třináctého týdne po narození dítěte. U dětí, které nebyly očkovány v této době, se provádí očkování mezi 12. a 13. rokem.
Za očkování dítěte odpovídají jeho zákonní zástupci, což jsou nejčastěji rodiče. Očkování nelze vynutit a provést proti přesvědčení a vůli rodičů. Nepodrobení dítěte očkování je však přestupek, který projednává příslušná hygienická stanice a za který lze uložit pokutu. Z tohoto důvodu je také trestní stíhání policií vyloučeno. Více informací o sankcích za neočkování naleznete zde.
Ve Vašem případě je však důležitým faktorem věk dítěte. Vzhledem k tomu, že Váš syn má 12 let, dá se uvažovat o tom, že je sám způsobilý rozhodnout o očkování a že není možné ho očkování podrobit proti jeho vůli. Blíže je tato problematika rozvedena v článku o způsobilost dětí ve zdravotnictví na našem právním blogu.
Je možné si proto představit situaci, kdy se Vy jako zákonný zástupce dostavíte se synem k očkování a projevíte tak vůli splnit si svou povinnost, avšak Váš syn očkování odmítne. V takovém případě bude těžko provedeno očkování proti jeho vůli. Lékař by měl zaznamenat do zdravotnické dokumentace, že se rodič s dítětem dostavil a dítě se odmítlo očkování podrobit. Za odmítnutí očkování dítětem by rodiče neměli nést odpovědnost.
Je nutné však upozornit na to, že pokud bude Vašemu synovi chybět některé z očkování, nebude se moci účastnit školy v přírodě a tzv. zotavovacích akcí (lyžařský výcvik, dětský tábor apod.). Zotavovací akcí se ze zákona rozumí organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů. Předpokladem účasti je totiž potvrzení od lékaře, že má dítě splněna všechna očkování.
Vaše Férová nemocnice
2.12.2008