Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Výhrada ve svědomí ve zdravotnictví
Dobrý den,
dá se v českým zdravotnictví nějakým způsobem uplatnit výhrada ve svědomí - konkrétně kdybych jako lékař odmítal provádět interupce:
Může mě zaměstnavatel propustit/sankcionovat?
Můžu být donucen?
Jsem povinný interupci provést za specifických okolností?
Děkuji za odpověď předem!
poli152
Odpověď:
Dobrý den
Váš dotaz je velmi zajímavý, ale v České republice není přiliš často řešený.
Listina základních práv a svobod ve svém článku 15 garantuje svobodu svědomí. Nicméně zde vyvstává otázka limitace tohoto práva vzhledem k lékařskému povolání.
Jakožto lékař jste povinen ošetřit všechny akutní případy, při kterých je ohrožen život anebo vážně ohroženo zdraví. Pokud se však jedná o zákrok, který vážně neohrožuje zdraví a život, pak zákon o zdravotních službách v § 50, umožňuje zdravotníkovi zákrok neprovést s ohledem na jeho svědomí nebo náboženské vyznání.
Výhrada svědomí se tedy v českém právním systému nejspíš nedá generalizovat. Závisí na akutnosti případu a dále pak na možnosti provedení zákroku jiným lékařem. Pokud by se nejednalo o akutní případ, ale byl by za Vás zákrok ochoten provést jiný lékař, mělo by Vám bylo umožněno zákrok neprovést.
Problematika svobody svědomí ve spojitosti s výkonem lékařského povolání není v České republice příliš medializována a je proto otázkou, jak by se k takovému případu přistupovalo v praxi. Jestliže však splníte uvedené požadavky stanovené v §50 zákona o zdravotních službách, neměl byste být za své jednání persekuován.
S pozdravem,
Vaše Férová nemocnice
4.8.2017