Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Práva invalidního důchodce s psychickými problémy
Dobrý den,
Strašně by mě zajímalo, jak může plně invalidní člověk, jedná se o psychické problémy, plně podnikat, konkrétně se jedná o vedení obchodu, plus pořádat různé sportovní a společenské akce, a ještě být jako plně invalidní v zastupitelstvu města. To přece člověk s psychickými potížemi nemůže dělat.
Děkuji za odpověd.
krtek
Odpověď:
Dobrý den,
touto problematikou se v naší poradně bohužel nezabýváme, jde spíše o otázkou správně-právní. I přesto se pokusíme na váš dotaz odpovědět.
Co se týká podnikání a pořádání vámi uvedených akcí, není zde žádný důvod, který by měl oporu v zákoně, proč by takovýto člověk tyto věci nesměl vykonávat.
Co se týká členství v zastupitelstvu, zákon uvádí, že členem zastupitelstva obce může být zvolen každý volič, u kterého není překážka ve výkonu volebního práva. Tzn., že členem může být takový občan, který je státním občanem ČR, dosáhl v den voleb věku 18-ti let a je v den voleb přihlášen v této obci k trvalému pobytu. Překážkou je pak zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu výkonu trestu odnětí svobody nebo zbavení způsobilosti k právním úkonům. U zastupitelstva městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města nebo městské části hlavního města Prahy je navíc nutné být v den voleb v tomto městském obvodu nebo městské části přihlášen k trvalému pobytu.
Dále jsou stanoveny podmínky, na jejichž základě dochází k zániku mandátu člena zastupitelstva obce automaticky, nebo kdy může být zánik mandátu vyloven zastupitelstvem obce. Tyto podmínky však nesouvisí s psychickým stavem jedince (vyjma již uvedeného zbvení zpsobilosti k právním úkonům či omezení osobní svobody z důvodu výkonu tretu odnětí svobody) a už vůbec ne s invaliditou.
Na základě uvedeného vyplývá, že pokud tento člověk nesplňuje zákonem stanovené podmínky či překážky, může být dále členem zastupitelstva.
Vaše Férová nemocnice
24.10.2011