Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Zdravotní nezpůsobilost pro noční práci
Dobrý den. Mám dotaz. Jsem v částečném invalidním důchodu (psoriatická artropatie, středně těžká osteoporóza). Do práce chodím na noční směny na domově mládeže jako noční vychovatelka po celý školní rok, tj. od září do června. Nyní bych měla mít 5 nočních směn - v neděli od 18 h do 8 h v pondělí, další pracovní dny od 21 h nebo 22 h do 8 h následujícího dne a to takto stále, beze změny. Podle mé lékařky je tento pracovní rytmus nefyziologický a podle jejího vyjádření by se vše mohlo podepsat na mém zdravotním stavu. Proto se chci zeptat - je vůbec možné být takto zaměstnána? Nevím, jak dlouho to vydržím, protože již z loňského školního roku vím, jak je to náročné, a to jsem pracovala na zkrácený úvazek - jen 3 noční směny. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
jestli tomu správně rozumíme, tak dosud jste sice pracovala při nočních směnách, ale v menším rozsahu a teď by se Vám měl zvýšit pracovní úvazek.
Před zařazením na noční práci jste měla být vyšetřena lékařem závodní preventivní péče - závodním lékařem nebo smluvním lékařem, který vykonává činnost závodního lékaře. Pokud o to požádáte, máte kdykoliv během zařazení na noční práci právo na to, abyste byla znovu tímto lékařem vyšetřena. Vyšetření hradí zaměstnavatel. Pokud lékařský posudek stanoví, že jste pro noční práci v uvedeném rozsahu zdravotně nezpůsobilá, je zaměstnavatel povinen Vás převést na jinou práci. V případě, že nebudete souhlasit se závěry lékařského posudku, můžete se proti němu do 3 dnů odvolat – více informací o tom, jak se odvolat proti posudku najdete v dotazu s názvem Co mám dělat, když nesouhlasím s rozhodnutím lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti?
Je nutné zmínit, že tento posudek vydává závodní lékař, kterého Vám určí zaměstnavatel, nikoliv jakýkoliv Vámi vybraný lékař. Závodní lékař není vázán názorem Vaší ošetřující lékařky, je však pravděpodobné, že dojde ke stejnému závěru a noční práci pro Vás nedoporučí. V takovém případě je zaměstnavatel povinen Vás převést na jinou práci (§ 41 odst. 1 písm. f) zákoníku práce). Tuto povinnost má bez ohledu na to, jestli má k tomu vytvořeny podmínky nebo na řešení dané situace má jiný názor, kdy převedení zaměstnance na jinou práci mu způsobí určité potíže apod. Kdyby zaměstnavatel tuto povinnost nesplnil, zaměstnanec by nebyl povinen práci dále vykonávat a jestliže by mu v důsledku toho ušel výdělek, zaměstnavatel by byl povinen mu poskytnout náhradu mzdy nebo platu (viz Příručka pro personální a platovou agendu Ministerstva práce a sociálních věcí).
Domníváme se, že lékař může vydat posudek i o částečné nezpůsobilosti pro noční práci, tedy nezpůsobilosti vykonávat noční práci od určitého rozsahu, tedy např. že tři noční směny týdně jsou pro Vás únosné, ale pro pět směn již nejste zdravotně způsobilá.
Co se týče časového rozsahu zaměstnanců pracujících v noci, zákoník práce v § 94 uvádí následující: „Délka směny zaměstnance pracujícího v noci nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích; není-li to z provozních důvodů možné, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny nepřekročila 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě jdoucích, přičemž při výpočtu průměrné délky směny zaměstnance pracujícího v noci se vychází z pětidenního pracovního týdne.“
Podle toho, co uvádíte, by měla být Vaše týdenní pracovní doba minimálně 54 hodin, přitom délka stanovené týdenní pracovní doby podle zákona nesmí překročit 40 hodin týdně. Rovněž výše uvedené ustanovení o rozvrhu noční práce tedy není respektováno, neboť průměrná délka noční směny by u Vás byla rozhodně vyšší.
Doporučujeme Vám pokusit se domluvit se zaměstnavatelem na směnách, které Vám vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu vyhovují. Pokud to nebude možné, máte právo trvat na vyšetření závodním lékařem a na základě tohoto posudku požadovat přeložení na práci, kterou můžete s ohledem na zdravotní stav vykonávat.
Vaše Férová nemocnice
24.7.2009