Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zánik pracovního poměru ze zdravotních důvodů

Dobrý den, vyčerpala jsem podpůrčí dobu 385 dní, dostala jsem invalidní důchod 3. stupně a nemám ukončený pracovní poměr s společností, ve které jsem před nemocí pracovala. Jelikož již nemám žádný nárok na dovolenou a ještě není dořešena otázka, zda se u mě nejedná o nemoc z povolání - řeší to ústav zdraví v Pardubicích, kde jsem již byla na vyšetření a nyní je věc v jednání, nechci podepsat se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru ani dát sama výpověď. Závodní lékař vystavil pro firmu posudek, kde uvedl, že nejsem schopna vykonávat práci jimi určenou. Firma tento posudek napadla a já mám buď nastoupit do práce (kde mně lékař zakázal pracovat) nebo mně společnost dá neomluvenou absenci a může tak se mnou rozvázat pracovní poměr okamžitě (si myslím).

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě došlo k zániku dočasné pracovní neschopnosti nejpozději třicátý den po tom, kdy jste byla určena za invalidní.

Zaměstnavatel musí respektovat lékařský posudek, kde je uvedeno, že nejste schopna vykonávat dosavadní práci. Může podat návrh na přezkoumání lékařského posudku, ale ten nemá odkladný účinek. Zaměstnavatel je povinen Vás převést na jinou práci (§ 41 odst. 1 písm. a) zákoníku práce). Tuto povinnost má bez ohledu na to má jiný názor, nebo mu převedení na jinou práci způsobí určité potíže apod. Kdyby zaměstnavatel tuto povinnost nesplnil, zaměstnanec by nebyl povinen práci dále vykonávat a jestliže by mu v důsledku toho ušel výdělek, zaměstnavatel by byl povinen mu poskytnout náhradu mzdy nebo platu.

Na druhou stranu, pokud jste dlouhodobě ztratila způsobilost konat dále dosavadní práci a zaměstnavatel Vás na jinou práci nemůže převést (protože pro Vás jinou vhodnou práci nemá), tak Vám zaměstnavatel může z tohoto důvodu dát výpověď.

Posuzování zda se jedná o nemoc z povolání má pro Vás význam z hlediska odstupného při výpovědi zaměstnavatele nebo u dohody o ukončení pracovního poměru. Pokud bude již rozhodnuto o tom, že se jedná o nemoc z povolání. Náleželo by Vám odstupné ve výši minimálně dvanácti průměrných výdělků (oproti pouhým třem, pokud by se neprokázalo, že šlo o pracovní nemoc).

Je možné, že bude Váš pracovní poměr ukončen ještě před tím, než bude rozhodnuto o tom, zda jste ztratila způsobilost práci z důvodu nemoci z povolání nebo ne, a z toho důvodu proto nedostala patřičné odstupné. Pokud by k této situaci došlo, domníváme se, že byste navýšené odstupné mohla úspěšně vymáhat soudně.

Vaše Férová nemocnice

6.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS