Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zamítnutí žádosti o průkaz ZTP

Dobrý den,

mám vrozenou oboustrannou praktickou hluchotu. Jsem v invalidním důchodu. III.stupně pro další nemoc.
Žádal jsem o průkaz ZTP v prosinci 2013 na prakickou hluchotu a dnes mi přišlo zamítnutí. Zároveň jsem poslal novou žádost, jak mi poradila úřednice na Úřadu práce. Jak mám postupovat dál, když bude žádost opět zamítnuta?
Přitom mi každý říká, že na průkaz mám nárok. Děkuji.

radan

Odpověď:

Dobrý den,

je nám líto, že se setkáváte s takovým přístupem lékaře. Z vašeho dotazu jsme pochopili, že nesouhlasíte s výsledkemu posouzení zravotního stavu posudkovým lékařem. V takovém případě můžete ve lhůtě 10 pracovních dnů ode dne předání podat návrh na přezkoumání lékařského posudku. Tento návrh se podává lékaři, který posudek vydal. Lékař buď vyhoví a posouzení přehodnotí, nebo jej předá správnímu orgánu k dalšímu přezkoumání.

Je také možné podat odvolání až proti rozhodnutí krajské pobočky úřadu práce o zamítnutí žádosti o udělení průkazu. Odvolání je nutné podat podle poučení uvedeném v rozhodnutí do 15 dnů od jeho doručení u orgánu, který rozhodnutí vydal, tedy u krajské pobočky úřadu práce. O odvolání rozhoduje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pokud však nejste spokojen s rozhodnutím z odvolacího řízení, máte samozřejmě právo podat správní žalobu. Žaloba se podává do 2 měsíců od data doručení rozhodnutí z odvolacího řízení, podává se ke krajskému soudu dle místa Vašeho trvalého bydliště. Vzor správní žaloby ve věci průkazu osoby se zdravotním postižením k dispozici bohužel nemáme, ale vzory správních žalob naleznete například na stránkách Ligy vozíčkářů - zde. v takovém případě Vám ale doporučujeme, abyste se nechal zastupovat právníkem, advokátem, který je na tuto oblast odborníkem. Vhodného advokáta naleznete například ve vyhledávacím formuláři České advokátní komory nebo na stránkách Potřebujiprávníka.cz

Pokud již od doručení rozhodnutí uplynula delší doba, můžete zkusit znovu podat žádost o průkaz osoby se zdravotním postižením u krajské pobočky úřadu práce a v případě jeho opětovného nepřiznání podat návrh na přezkoumání lékařského posudku nebo podat odvolání proti rozhodnutí úřadu práce, jak je popsáno výše. Od 1. 1. 2014 došlo ke změně vyhlášky č. 388/2011 Sb. o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, nově pro posuzování zdravotního stavu platí příloha č. 4 této vyhlášky (můžete se na ni podívat zde), což by také mohlo změnit výsledek rozhodnutí o průkazu. Bylo by dobré, abyste pro posuzování měl shromážděnou veškerou zdravotnickou dokumentaci, kterou ke svému onemocnění máte. Dokumentaci si můžete např. ofotit fotoaparátem přímo u svého lékaře.

Vaše Férová nemocnice

4.8.2014

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS