Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Vztah mezi mírou poklesu prac. činnosti a druhem zaměstnání

Dobrý den, zkoušel jsem najít odpověď na vašich stránkách, ale neúspěšně (nebo jsem přehlédl). Dotaz: po operaci kyčle (endoprotéza) došlo k mnoha těžkým komplikacím, které i po 3 letech přetrvávají (tromboza, paréza, zvýšená hodnota kreatininu apod.) avšak pracuji jako IT specialista, celý den sedím u počítače, což ale zase nedělá dobře krevnímu oběhu (kvůli tromboze a nateklé noze). Při čtení vašich odpovědí mám stále pocit, že i kdybych byl nemocen jakkoliv, tak to práci u PC neovlivňuje. Tedy, zjednoduším-li dotaz: může člověk, který přišel o obě nohy, nebo má postižené orgány jako já, dostat invalidní důchod (třeba i snížený)? Je pravda, že chodím bez hole, ale na druhou stranu do práce dojíždím, neměl bych prosedět celou prac.dobu (což je ale u mne nezbytné...), díky nefunkčním prstům mám zhoršenou stabilitu (riziko pádu) apod. Děkuji předem za odpověď.

Gattino

Odpověď:

Dobrý den,

abyste získal nárok na invalidní důchod, musí Váš zdravotní stav posoudit lékař, což zajišťují v souladu s § 8 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, okresní správy sociálního zabezpečení.

Jelikož v naší poradně žádný lékař nepracuje, nemůžeme posoudit Váš zdravotní stav, ani o kolik klesla Vaše pracovní schopnost. Nedokážeme tedy ani posoudit, zda máte nárok na invalidní důchod. Invalidita se však neposuzuje v souvislosti s Vaší konkrétní prací, ale obecně, což vyplývá z vyhlášky o posuzování invalidity. V příloze uvedené vyhlášky můžete zjistit orientační pokles Vaší pracovní schopnosti pro jednotlivé onemocnění.

Doporučujeme se tedy obrátit na okresní (v Praze Pražská, v Brně Městská) správu sociálního zabezpečení s žádostí o příznání invalidního důchodu. Případné přiznání invalidního důchodu, Vás nijak neomezuje ve výkonu práce, překážku představuje zdravotní stav nikoliv přiznání invalidity. Kontaktní informace o jednotlivých správách sociálního zabezpečení naleznete zde.

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

22.3.2017

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS