Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Ukončení pracovní neschopnosti
Ukončení neschopenky. Dobrý den, vážení, prosím Vás o radu. Léčím se od dubna 2009 s Algickým vertebrogenním CC, CB, LS syndromem posttraum. po autonehodě, AO blokáda, silně obtěžující tinittus ve dne i v noci, stresová posttraumatická porucha, bolesti hlavy, bolesti pravé ruky a silné brnění. Beru silné léky na bolest a na uklidnění. Dosud docházím k neurologovi, na RHB a kořenové obstřiky na chirurgii. Posudková lékařka mi řekla, spíše přímo křičela, že mi neschopenku ukončí. Pracuji jako zdravotní sestra na LDN, kde jsou ležící pacienti a je zde vysoká fyzická námaha, ale posudkovou to vůbec nezajímá. Prosím o radu, co mám dělat a na koho se obrátit. Posudková mi řekla, ať ukončím neschopenku a nezatěžuju ji a jdu se přihlásit na úřad práce, ale já s tím nesouhlasím, protože přijdu o peníze, i když jsem si úraz nezavinila. Prosím též o radu, jestli mám nárok na ID.
Odpověď:
Dobrý den,
jestli Vašemu dotazu dobře rozumíme, k přezkoumání Vašeho stavu posudkovou lékařkou došlo z toho důvodu, že Vám končí podpůrčí doba pro výplatu nemocenské. Podpůrčí doba začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti a trvá maximálně 380 kalendářních dnů. Ve Vašem případě se asi jednalo o prodloužení podpůrčí doby. Prodloužení je však možné jen ve výjimečných případech a není na něj právní nárok. Pokud nesouhlasíte se zamítnutím žádosti o prodloužení podpůrčí doby, můžete podat odvolání. Odvolání se podává do15 dnů ode dne doručení rozhodnutí k OSSZ, která dané rozhodnutí vydala. O tomto odvolání bude poté rozhodovat ČSSZ.
Pro vznik nároku na invalidní důchod musí Vaše pracovní schopnost poklesnout z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nejméně o 35%. V Lize lidských práv nepůsobí žádný lékař, proto bohužel nedokážeme posoudit, zda Váš zdravotní stav splňuje podmínky pro vznik invalidního důchodu. Pokud se ale domníváte, že byste měla mít nárok na invalidní důchod, podejte žádost na předepsaném tiskopise na okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa Vašeho bydliště. Ta poté posoudí, zda ve Vašem případě nárok na invalidní důchod vznikne či ne.
Vaše Férová nemocnice
25.3.2010