Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Ukončená pracovní neschopnost
Dobrý den. Od 1. dubna 2009 jsem začala marodit s páteří v ochranné lhůtě (výpověď´pro nadbytečnost k 31. 3. 2009). Dne 20. 4. 2009 jsem byla operovaná – vyhřezlá ploténka, ovšem než jsem se doléčila, začaly v září nesnesitelné bolesti a byla zjištěna recidiva. Dne 9. 12. 2009 jsem byla operována s recidivou a s další komplikací. Z OSSZ mi přišlo, že nemocenská končí 10. 4. 2010 včetně. Zažádala jsem o invalidní důchod 3. 2. 2010. Dne 9. 4. 2010 mi byla praktickou lékařkou ukončena neschopnost k 10. 4. 2010 (sobota), v té době už se řešila bolest mých rukou, EMG - karpální iritace, doporučená MR C. Když jsem toho 9. 4. 2010 přijela od lékařky, měla jsem v poště posudek o mém zdravotním stavu, že invalidní nejsem, snížení pracovní schopnosti jen 15%. Dozvěděla jsem se, že mě nemusela má lékařka ukončovat neschopenku, když nejsem práce schopná a měla mě poslat na OSSZ zažádat o prodloužení neschopenky. Lékařka mi oznámila, že to netušila a hlavně nevěřila, že mi důchod nepřiznají (jsem vyučená prodavačka). Na OSSZ mi řekli, že jakmile je neschopenka ukončena, už se s tím nedá nic dělat a na další nemám nárok a mám se jít nahlásit na úřad práce a podat námitku. Od 12. 4. 2010 jsem hlášena na úřadu práce, abych měla vůbec nějaký příjem. 28. 4. 2010 jsem podala námitku k ČSSZ proti rozhodnutí o invaliditě a dle nové MR musím 29. 7. 2010 na operaci krční páteře. Jak je to prosím Vás s tou ukončenou neschopenkou. Nemůžu se já nebo moje doktorka někam odvolat? A jak je možné to, co se mi stalo, když si poctivě vše hlídám a věřila jsem doktorům i úřadům.Věřila jsem, že mám ze zákona nárok na nějakou ochranu a práva?! Neschopná-bez neschopenky, bez ID a na úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání? Nevím, co mám dál dělat. Prosím Vás tímto o rychlou radu, i když vím, že toho máte moc. Děkuji Vám.
Odpověď:
Dobrý den,
proti ukončení dočasné pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařem lze do tří dnů podat návrh na přezkoumání rozhodnutí vedoucímu zdravotnického zařízení (nebo přímo lékaři, který o ukončení DPN rozhodl, poskytuje-li zdravotní péči vlastním jménem). Tuto lhůtu jste tedy bohužel zmeškala. Domníváme se ale, že Vaše lékařka může znovu rozhodnout o Vaší pracovní neschopnosti. Problémem je, že již uplynula tzv. podpůrčí doba, to znamená, že nebudete mít nárok na nemocenské dávky. Lze ale podat žádost orgánu nemocenského pojištění (OSSZ), který může povolit výplatu dávek i po uplynutí podpůrčí doby, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby, nabude pracovní schopnost. Doba prodloužení výplaty dávek nemůže být delší než tři měsíce. Lze tak ale postupovat i opakovaně. Takto mohou být dávky vypláceny nejdéle po dobu 350 dnů od uplynutí podpůrčí doby.
Doporučujeme Vám se pro bližší informace obrátit na Okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště nebo na infolinku České správy sociálního zabezpečení (tel. číslo: 840 406 040).
Vaše Férová nemocnice
7.5.2010