Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Špatné posouzení zdravotního stavu
Dobrý den, moje dcera měla dosud uznaný stupeň závislosti III (diagnóza gangliogliom levé poloviny pontu). Po operaci, kdy mozkový nádor šel odstranit bohužel jen z jedné třetiny, zůstala trvale upoutaná na invalidní vozík. K tomu má i špatnou koordinaci a je třeba péči asistenta. Nyní jí bylo 18 let, a proto bylo třeba nového posudku. Posudková lékařka, aniž by dceru někdy viděla, snížila stupeň závislosti na I. Upozorňuji, že zdravotní stav dcery se nezlepšil, co se týká koordinace, tak se naopak zhoršil. Dcera přes týden studuje v ústavu pro tělesně postiženou mládež a sociální pracovnice ústavu byla osobně u šetření pracovnice odboru sociálních věcí. Ta řekla, že se nic měnit nebude. Proti rozhodnutí podáváme samozřejmě odvolání, ale jen mi, prosím, řekněte, jestli je vůbec takový postup revizního lékaře možný. Zvažuji na příslušnou lékařku i žalobu, je v tomto případě právo na straně dcery? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Vaší dceři již bylo 18 let, pro stanovení III.stupně závislosti proto musí být nesamostatná při více než 24 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti, stanovených v § 9 zákona o sociálních službách. V odvolání proto uveďte všechny argumenty, proč by Vaší dceři měl být udělen vyšší stupeň závislosti.
Chápeme, že situace je pro Vás nanejvýš vážná a citlivá. O tom, že často dochází při posouzení zdravotního stavu k chybným závěrům, informoval nedávno i veřejný ochránce práv, viz zde
Proti revizní lékařce zvažte nejprve podání stížnosti k České lékařské komoře, které jsou lékaři povinně členy. Stěžovat si lze na neodborné a neetické jednání lékaře do 1 roku, kdy k němu došlo. Stížnost musí být vyřízena do 6 měsíců od jejího obdržení. Zkoumá ji revizní komora a proti jejím rozhodnutí je následně možné podat ještě námitku. ČLK se stížností musí zabývat a na rozdíl od podání žaloby není tak nákladná a časově náročná.
Vaše Férová nemocnice
15.2.2010