Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Roční nemocenská a zákaz nočních směn
Dobrý den,
31.8.2016 jsem nastoupila po roční neschopence zpátky do zaměstnání, po jak dlouhé odpracované době mám opět nárok na placenou nemocenskou.Dále by mě zajímalo co mám dělat, když mám od lékaře zákaz nočních směn a můj zaměstnavatel mi tuto zprávu doslova smetl ze stolu, takže dělám noční směny dál. Děkuji za odpověd a radu,
s pozdravem
Hanik
Odpověď:
Dobrý den,
Podpůrčí doba u nemocenské začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost podle § 26 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění. Aby Vám vznikl další plný nárok na nemocenskou, je nutné odpracovat alespoň 190 dní. Pokud byste tedy odpracovala po skončení minulé dočasné pracovní neschopnosti 190 dnů, měla byste nárok na klasických 380 dnů nemocenské podle § 26 odst. 2. Pokud 190 dní neodpracujete, neznamená to, že byste neměla nárok na nemocenské vůbec, ale že Vám bude vypláceno kratší dobu.
Pokud ale mezi dvěma pracovními neschopnostmi odpracujete méně než 190 kalendářních dnů, nová podpůrčí doba (doba, po kterou Vám bude poskytováno nemocenské) se bude krátit. O kolik dní méně budete dostávat nemocenské, zjistíte tak, že si vezmete posledních 380 kalendářních dnů před vznikem nové pracovní neschopnosti a zjistíte, na kolik z těchto dní připadaly předchozí pracovní neschopnosti. Tyto dny potom odečtete od 380 dnů, po které by Vám nemocenské náleželo normálně.
Další možnost je stanovena v § 27 téhož zákona. Ten uvádí, že i po uplynutí podpůrčí doby lze vyplácet nemocenské na základě žádosti pojištěnce. Musí však být splněna podmínka, že podle vyjádření posudkového lékaře lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti (např. k jednodušší práci). O takové žádosti rozhodne okresní správa sociálního zabezpečení a určí zároveň dobu, po kterou Vám budou dávky vypláceny. Žádost lze podat i opakovaně, ale uplatní se maximální doba 350 dní.
Ke druhé části Vašeho dotazu, pokud Vám lékař vydal posudek, podle nějž jste uznána nezpůsobilou pro noční práci, je Vás Váš zaměstnavatel povinen převést na jinou práci podle § 41 písm. f) zákoníku práce v rámci Vaší pracovní smlouvy. Pokud by nebylo možné převedení na práci v rámci Vaší pracovní smlouvy, může Vás zaměstnavatel převést na práci jiného druhu a to i bez Vašeho souhlasu podle § 41 odst. 3 zákoníku práce, taková práce však pro Vás musí být vhodná vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu, schopnostem a pokud možno i Vaší kvalifikaci dle § 41 odst. 6 zákoníku práce.
Pokud by zaměstnavatel nesplnil svou povinnost a nepřevedl Vás na jinou práci na základě posudku Vašeho lékaře, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr dle § 56 odst. 1 písm. a) zákoníku práce. Potom by Vám náležela náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby dle § 56 odst. 2 zákoníku práce.
Pokud nechcete zrušit pracovní poměr, doporučujeme Vám se nejdříve obrátit na odborovou organizaci, pokud u zaměstnavatele působí, a pokusit se s ní problém vyřešit. Pokud u Vašeho zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace nebo by nedokázala vyřešit Váš problém, doporučujeme se obrátit na advokáta a projednat s ním další postup ve Vaší věci. Seznam všech advokátů naleznete zde.
S pozdravem,
Vaše Férová nemocnice
29.3.2017