Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Převedení na jinou práci po pracovním úrazu

Dobrý den, v červenci 2008 jsem utrpěla pracovní úraz, v PN jsem byla do 20. 2. 2010. Od 21. 2. mám přiznaný ČID I. stupně. Zaměstnavateli jsem předala pracovní rekomandaci a požádala o převedení na jinou práci. Byla jsem poslána k lékaři preventivní závodní péče, který vystavil lékařský posudek, že nemohu vykonávat původní práci. Obdržela jsem dopis s převedením na jinou práci, ale zároveň jsem byla znovu poslána k lékaři záv. prev. péče o posouzení, zda mohu tuto práci vykonávat. Lékař vystavil nový lékařský posudek, kde je uvedeno, že nemohu vykonávat původní ani nově navrhovanou pracovní pozici. Na osobním odd. mi bylo sděleno, proč tedy nemám plný inv. důchod a že si prý bude muset vyžádat nový lékařský posudek. Myslím si, že jestliže se zaměstnavatel proti lékařskému posudku neodvolal, tak platí. Může zaměstnavatel vůbec zpochybňovat takto vystavený lékařský posudek, který vydal lékař zajišťující preventivní závodní péči?

Odpověď:

Dobrý den,

návrh na přezkoumání lékařského posudku může podat zaměstnanec nebo zaměstnavatel do 15 dnů ode dne jeho prokazatelného doručení. Pokud návrh nebyl podán, je posudek platný ode dne jeho doručení pacientovi.

Jestliže zaměstnavatel návrh na přezkoumání nepodal, je povinen lékařský posudek respektovat a převést Vás na jinou práci. V případě, že budete převedená na práci, za níž přísluší nižší plat či mzda, máte právo na doplatek ke mzdě nebo platu do výše průměrného výdělku, kterého jste dosahovali před převedením.

Pokud se zaměstnavatel rozhodne posudek nerespektovat a nepřevede Vás na jinou práci, máte právo odmítnout výkon práce, která bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje Váš život nebo zdraví. Takovéto odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance a zaměstnavatel je povinen vyplatit Vám mzdu či plat.

Zákoník práce však zaměstnancům ukládá povinnost podrobit se preventivním prohlídkám a vyšetřením. Bližší informace se o této povinnosti dozvíte zde. Jestli se časem ukáže, že Váš zdravotní stav Vám nebrání vrátit se k původní práci, zaměstnavatel Vás opětovně může převést na původní pozici.

Vaše Férová nemocnice

26.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS