Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Pracovníci OSSZ odmítli sepsat žádost o invalidní důchod
Přeji hezký den, mám na Vás dotaz. Před rokem jsem postoupila operaci páteře výhřez ploténky L5 S1, kdy nakonec mi byly dávány štěpy z pánve. Jsem stále v pracovní neschopnosti. Absolvovala jsem 3 měsíce o berlích, korzetu, kdy jsem si nesměla sednout, dále měsíc na rehabilitační klinice a následně pak měsíc v lázní a teď v září jsem skončila rehabilitace a sama cvičím, plavu. Dnes jsem byla na OSSZ ohledně částečného nebo plného invalidního důchodu, nevydržím ještě dlouho sedět, stát... mám navíc cestovní agenturu a podnikám, takže během zimy bylo zavřeno. Na sociálce jsem dnes skoro byla vyhozena, že mám jít pracovat a nemám nárok na invalidní ani částečný důchod. To, že marodím rok a nevydržím ještě celý den sedět a mám ještě bolesti, nesmím nic těžkého zvedat atd., nikoho nezajímalo, mohu se prý odvolat. Můžete mi prosím poradit? Kamarádky po takové operaci mají částečný nebo plný invalidní důchod na rok automaticky. Nikdo se se mnou nebavil a veškerá dokumentace je moc nezajímala. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zcela jasné, co se vlastně přihodilo. Buď jste se na vyřízení částečného invalidního důchodu byla pouze zeptat a byla jste ústně odmítnuta pracovníky okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), kteří vyjádřili názor, že nemáte na důchod nárok. Druhá možnost je, že jste si už podala žádost a ta byla vyřízena, ovšem záporně.
Podle § 82 - 83 zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení se žádosti o přiznání dávky důchodového pojištění sepisují s občany na OSSZ. Pracovníci jsou povinni sepsat žádost o dávku i v případě, že se domnívají, že občan nesplňuje stanovené podmínky, nebo i v případě, že občan žádost nedoloží potřebnými doklady. Pokud jste tedy byla bez dalšího odmítnuta, nebylo postupováno v souladu se zákonem a doporučujeme Vám znovu přijít na úřad, upozornit pracovníky na jejich povinnosti a sepsat s nimi žádost. Formulář žádosti také můžete vyplnit sama, poslat poštou a čekat, dokud se Vám OSSZ sama neozve k případnému doplnění údajů.
Pokud pracovníci OSSZ nepostupovali v souladu se zákonem a chovali se k Vám nevhodně či urážlivě, máte možnost podat stížnost podle § 175 správního řádu. Stížnost je možné podat přímo k OSSZ, nejlépe v písemné formě. Na základě stížnosti je správní orgán povinen prošetřit skutečnosti v ní uvedené a stížnost vyřídit do 60 dnů ode dne doručení. Pokud o to stěžovatel požádá, musí ho správní orgán v této lhůtě vyrozumět o výsledku vyřízení stížnosti a případných opatřeních k nápravě.
V druhém případě, pokud bylo již Českou správou sociálního zabezpečení rozhodnuto, že nemáte nárok na částečný invalidní důchod, musíte mít v ruce písemné rozhodnutí. V tomto případě není možné podat odvolání, jak Vám bylo sděleno, ale mohla byste proti rozhodnutí podat správní žalobu dle soudního řádu správního, např. pokud se orgán nevypořádal dostatečně se všemi důkazy a některé důkazy či lékařské zprávy nevzal do úvahy. Náležitosti žaloby jsou uvedeny v soudním řádu správním a bylo by nutné podat ji do dvou měsíců od doručení rozhodnutí. V takovém případě bychom Vám doporučovali se obrátit na advokáta.
Vaše Férová nemocnice
13.10.2009