Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Pracovní neschopnost trvá i po skončení pracovního poměru

Dobrý den, od poloviny září jsem v pracovní neschopnosti, dne 18. 12. mi skončí pracovní poměr na dobu určitou, ovšem v pracovní neschopnosti budu i nadále. Chci se proto zeptat, co bude dál - bude mi i nadále vyplácena nemocenská? Kdo za mě bude platit zdravotní pojištění, popř. budu si ho muset platit sama? Mám se jít zaregistrovat na úřad práce i přesto, že jsem práce neschopná? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

nemocenské by Vám mělo být vypláceno i po skončení pracovního poměru. Podmínky nároku na nemocenské a jeho vyplácení upravuje zákon o nemocenském pojištění. Nárok vzniká, pokud osoba je pojištěncem nemocenského pojištění, byla uznána dočasně práceneschopnou a tato neschopnost trvala déle než 14 dnů.

Pro Vás je rozhodné, zda podmínky vzniku nároku na dávky byly splněny v době pojištění, či nikoliv. V tomto případě se dobou pojištění míní doba trvání pracovního poměru. Z Vašeho dotazu je zřejmé, že jste tyto podmínky splňovala. Z tohoto důvodu Vám nemocenské náleží, a sice po dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti počínaje 15. dnem od jejího vzniku až do jejího ukončení. Pokud však překročí celková doba trvání neschopnosti 380 kalendářních dnů (tzv. podpůrčí dobu), pak lze o dávku nemocenského žádat již za omezených podmínek (§ 26 zákona o nemocenském pojištění).

Odpověď na obdobný dotaz naleznete zde - Ukončení nemocenských dávek při zániku zaměstnavatele.

Zdravotní pojištění by za Vás měl po dobu pobírání dávek nemocenského pojištění hradit stát. Podmínky účasti na zdravotním pojištění a jeho hrazení upravuje zákon o veřejném zdravotním pojištění. Obecně je zdravotní pojištění v ČR povinné a u zaměstnanců zajišťuje úhradu pojistného zaměstnavatel. U osob bez zaměstnání s trvalým pobytem v ČR jsou pak pro to, zda si budou pojištění hradit sami či nikoliv, rozhodné další skutečnosti.

Pro Vás je v této souvislosti podstatné, že jste příjemcem dávek nemocenského pojištění, neboť v těchto případech zákon výslovně stanoví, že plátcem je stát. Povinností plátců pojistného je oznámit zdravotní pojišťovně, u které jste pojištěna, že byl Váš pracovní poměr ukončen a že jste příjemkyní dávek nemocenského pojištění. Tuto povinnost má především Váš zaměstnavatel, a to do 8 dnů od vzniku uvedených skutečností, nicméně je lepší si splnění této povinnosti u zaměstnavatele ověřit, jelikož v případě, že by ji nesplnil, přechází tato povinnost na Vás.

Právní předpisy výslovně neumožňují osobám dočasně práceneschopným ucházet se o zaměstnání na úřadě práce podle § 25 odst. 2 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnání. Proto registrace na úřadě práce není možná po dobu trvání Vaší pracovní neschopnosti, což je nakonec pochopitelné. Z tohoto důvodu nebudete mít po dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu Vám doporučujeme zaregistrovat se na úřadu práce hned po ukončení Vaší pracovní neschopnosti a také oznámit ukončení pracovní neschopnosti své zdravotní pojišťovně do 8 dnů v případě, že se v této době znovu nezaměstnáte. Po dobu evidence na úřadu práce platí pojistné na zdravotní pojištění rovněž stát.

Podrobnější informace o dalším postupu po ukončení dočasné pracovní neschopnosti Vám podá kterýkoliv úřad práce, který je povinný Vám poskytnout poradenské, informační a další služby v oblasti zaměstnanosti.

Vaše Férová nemocnice

27.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS