Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Pracovní neschopnost a podpůrčí doba
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi pracovní neschopností a podpůrčí dobou (četla jsem, že podpůrčí doba je 180 dní a někde že je 350 - jak to tedy je?). A jak se podpůrčí dny sčítají - mohou za nějakou dobu nabíhat od začátku nebo když se vyčerpají, na žádné už nemám nárok? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
dočasnou pracovní neschopností je stav, kdy pro poruchu zdraví nemůže pojištěnec vykonávat dosavadní případně jiné zaměstnání nebo plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání na úřadu práce. Podpůrčí doba je dobou, po kterou je v pracovní neschopnosti poskytováno nemocenské. V dočasné pracovní neschopnosti je tedy možno být, i když nebude mít nárok na nemocenské dávky.
Podpůrčí doba činí nejvýše 380 kalendářních dnů a na žádost může být prodloužena o dalších maximálně 350 kalendářních dnů v případě, že lze očekávat v této době nabytí pracovní schopnosti.
Doba 180 dnů od počátku dočasné pracovní neschopnosti je významná z toho důvodu, že po uplynutí této doby lékař zjišťuje, zda je zdravotní stav pojištěnce stabilizovaný a zda je schopný vykonávat dosavadní nebo jinou pracovní činnost. Pokud by zdravotní stav stabilizovaný byl, došlo by k ukončení dočasné pracovní neschopnosti.
Co se týče nároku na nové nemocenské po uplynutí plné podpůrčí doby v bývalé dočasné pracovní neschopnosti, touto otázkou jsme se zabývali v již dříve zodpovězeném dotazu zde.
Zjednodušeně budete mít nárok na tolik dnů nemocenské, kolik dnů jste po uplynutí podpůrčí doby odpracovala a po odpracování 190 kalendářních dnů budete mít opět nárok na plnou podpůrčí dobu v délce 380 kalendářních dní.
Vaše Férová nemocnice
16.7.2010