Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Práce při invalidním důchodu
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je možné pracovat při PID. Po rodičovské dovolené jsem cca 1 rok na neplaceném volnu. Během rodičovské dovolené mě postihl infarkt. Mimo to mám 36 let DM I. typu a s tím spojené již různé zdravotní problémy (neuropatie, oči, ICHS). Po AIM mám i psychické problémy vycházející z této zkušenosti (navštěvuji psychiatra). Tedy pobyt mezi lidmi by mi asi udělal dobře. Jsem 1,5 roku v PID a jsem domluvena, že se mohu vrátit do práce na poloviční úvazek. Jsem knihovnice. Mám sama informovat posudkového lékaře o svém nástupu do práce? A nehrozí ztráta PID? Budou mě znovu posuzovat? A také jsem se chtěla zeptat, jak často se dělá posouzení zdravotního stavu u posudkového lékaře (byla jsem 2x).
Odpověď:
Dobrý den,
zákon nijak neomezuje možnosti poživatelů invalidního důchodu pracovat, a to ani v otázce pracovní doby, výdělku či typu smlouvy.
Podrobněji jsme se otázkou práce při invalidním důchodu zabývali v obdobném dotazu, který naleznete zde.
Posudkovému lékaři nemusíte nahlásit, že nastupujete do práce. Avšak skutečnost, že pobíráte invalidní důchod, je třeba nahlásit zaměstnavateli, který tento fakt uvede v evidenci pro účely důchodového pojištění předkládané České správě sociálního zabezpečení.
Frekvence posuzování zdravotního stavu není zákonem stanovena. Posudkový lékař si Vás může na kontrolu pozvat, když bude chtít zjistit, zda nedošlo ke změně ve Vašem zdravotním stavu. Při kontrole může dospět k názoru, že jste se adaptovala na svůj zdravotní stav, tj. že jste schopna vykonávat výdělečnou činnost bez toho, aby se to negativně projevilo na Vašem zdravotním stavu a může rozhodnout o Vašem přeřazení do jiného stupně invalidity.
Vaše Férová nemocnice
3.5.2010