Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Postup po přiznání invalidního důchodu
Dobrý den, prosím o radu. Dne 14. 9. 2009 jsem jako poživatelka částečného invalidního důchodu požádala o plný invalidní důchod, který mi byl posudkovým lékařem 27. 10. 2009 zamítnut a byla jsem uznána nadále ČID. Od 15. 12. 2009 jsem v dočasné pracovní neschopnosti. Dne 28. 12. 2009 jsem podala žalobu ke Krajskému soudu proti rozhodnutí ČSSZ (zamítnutí PID). Dne 1. 4. 2010 jsem byla předvolána k posudkové komisi MPSV ČR. Posudková komise stanovila míru poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti na 70% s tím, že jsem byla k datu napadeného rozhodnutí plně invalidní. Do dnešního dne jsem stále v dočasné pracovní neschopnosti, pobírám dávky nemocenského pojištění a dávky ČID. Prosím o radu, jak dále postupovat, abych něco nezanedbala. Rozhodnutí jsem zatím neobdržela. Kdy mám ukončit pracovní poměr, pracovní neschopnost apod.? Mám obavy, abych nemusela při případném doplacení invalidního důchodu vracet nemocenské dávky. Předem děkuji za Vaši radu.
Odpověď:
Dobrý den,
od 1. 1. 2010 se změnila úprava invalidních důchodů. Již se nerozlišují plný a částečný invalidní důchod, ale rozlišuje se invalidita 1., 2. a 3. stupně. Osoby, které byly shledány za trvání staré právní úpravy jako plně invalidní, jsou od 1. 1. 2010 považovány za invalidní ve třetím stupni.
Pracovní neschopnost ukončí Váš praktický lékař do 30 dnů ode dne, kdy jste byla uznána invalidní. Okresní správa sociálního zabezpečení, případně orgán, který rozhodnutí o invaliditě vydal, lékaře informují. Nemusíte tak v této oblasti činit žádné kroky.
Pro bližší informace týkající se dávek invalidního důchodu se můžete obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení, například na jejich call centrum (tel. č. 257 062 860), kde Vám poradí odborníci na právo sociálního zabezpečení. Více o problematice invalidních důchodů se můžete dozvědět také na Portálu veřejné správy.
Co se týká Vašeho pracovního poměru, je situace následující. Nic Vám nebrání podat výpověď nebo ukončit pracovní poměr dohodou. Pokud výpověď nepodáte, má zaměstnavatel povinnost převést Vás na pracovní pozici, která odpovídá Vašemu zdravotnímu stavu. Může Vám dát také výpověď z důvodu pozbytí schopnosti vykonávat práci, pokud odpovídající pracovní pozici nenalezne. V tom případě běží dvouměsíční výpovědní lhůta. I v této lhůtě má ale zaměstnavatel povinnost Vás přeložit na jinou pracovní pozici. Pokud Vás na odpovídající pozici nepřevede, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele. V tom případě nejste povinen nevhodnou pracovní pozici vykonávat a máte nárok na náhradu mzdy či platu ve výši průměrného výdělku. Pokud Vás zaměstnavatel nepřevede na odpovídající pracovní pozici ani do 15 dnů od předložení lékařského posudku, který vypovídá o Vašem zdravotním stavu, máte právo okamžitě zrušit pracovní poměr. V tom případě Vám náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Vaše Férová nemocnice
26.5.2010