Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Oznámení těhotenství zaměstnavateli

Dobrý den, 1. září nastupuji do zaměstnání, které je na dobu určitou půl roku. V té době, kdy mi oznámili, že mě přijali, jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, jistě to nevím, protože k lékaři jdu až příští týden, ale je to velmi pravděpodobné. Kdy mám tedy zaměstnavateli o svém těhotenství říci? Jsem povinna mu to říci hned při nástupu, docela se bojím, jak bude reagovat, i když než bych odešla na mateřskou, tak by mi pracovní smlouva stejně skončila, děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

žádný právní předpis neupravuje, dokdy musí zaměstnankyně oznámit své těhotenství zaměstnavateli. Záleží tedy především na Vás samotné, kdy tuto skutečnost zaměstnavateli oznámíte. Nemusíte tuto skutečnost zaměstnavateli oznamovat vůbec. Ten nemá ani právo tuto informaci od Vás vyzvídat.

Právní řád ČR poskytuje těhotným ženám zvláštní ochranu, např. zakazuje těhotným ženám práci v prostředí, v němž je tlak vzduchu vyšší než okolní atmosférický tlak o více než 20 kPa, spojené s fyzickou zátěží neúměrnou vzhledem ke změnám organismu v těhotenství, kde se pracuje s chemikáliemi, kde dochází ke značnému znečištění kůže apod. (zákon č. 288/2004 Sb., práce a pracoviště zakázané těhotným ženám a mladistvým), další omezení jsou stanovena přímo v zákoníku práce, např. vyslat na pracovní cestu lze těhotnou zaměstnankyni jen s jejím souhlasem.

V případě, že vykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázána (viz příklady výše) je ve Vašem zájmu těhotenství zaměstnavateli oznámit, neboť ten je povinen Vás převést na práci, která je pro Vás vhodná a neohrožuje Vaše těhotenství.

Vaše Férová nemocnice

25.8.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS