Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Odejmutí invalidního důchodu i přes zhoršený stav
Podala jsem žalobu proti rozhodnutí ČSSZ o plný invalidní důchod, který mi byl po 1 roce, aniž bych byla léčena či doléčena, odejmut. Částečný mám již asi 3 - 4 roky přiznán trvale. Protože jsem v roce 2002 podala proti přiznání pouze částečného inv. důchodu proti ČSSZ žalobu, byla jsem tehdy posouzena posudkovou komisí MPSV na 40% invalidity, žalobu jsem posléze stáhla, protože jsem se odmítala handrkovat. Nyní mě však komise posoudila dokonce na 30% invalidity, i přesto, že mám lékařské zprávy, snímky atd., že můj stav se stále zhoršuje. Takže nyní mi komise tvrdí, že jsem zcela výdělečně schopná. Je to výsměch ze strany státní správy a považuji to za porušování lidských práv. Mohu podat na tyto úředníky trestní oznámení na zneužití pravomocí veřejného činitele? Oni se mi totiž vysmáli, když jsem řekla, že jsem zvědavá, jak to budou u soudu obhajovat. Řekli, že to oni nemusí, že já se soudím s ČSSZ a ne s Ministerstvem práce a soc. věcí. Tak tomu říkám arogance ze strany státní správy. Je to jenom pomsta za to, že jsem podala na lékaře trestní oznámení, což nyní již půl roku "šetří" policie. Takže lékaři mě odmítají léčit, vystavují mi nepravdivé lékařské zprávy a posudková komise rozhodla tak, jak rozhodla. Jde totiž o to, že já nyní nesmím mít následky ze zbytečně provedené operace a následnému neléčení po této operaci. Jenže já je bohužel mám. Takže s tou svou arogancí a drzostí zašli tak daleko, že popřeli své vlastní předešlé rozhodnutí, které je založeno na tom, že můj zdravotní stav onemocnění páteře a kloubů se bude stále zhoršovat. Takto rozhodli i přesto, že mám stále vystavovanou nemocenskou svým praktickým lékařem pro úřad práce. Můžu se tedy bránit proti této aroganci z pozice moci podáním trestního oznámení na zneužití pravomocí veřejného činitele? Nebo nějak jinak? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
chápeme, že jste z přístupu členů posudkové komise rozhořčena. Posudek orgánu posudkové služby musí vycházet z objektivně zjištěného zdravotního stavu a při posuzování orgán vychází nejen z vlastního šetření, ale zejména z lékařských zpráv a posudků vypracovaných odbornými lékaři. Nejprve věc projednává Česká správa sociálního zabezpečení, kdy zdravotní stav posuzují lékaři její posudkové služby. Proti jejímu rozhodnutí jste patrně podala žalobu ke krajskému soudu, kde zdravotní stav posuzují lékaři posudkové komise Ministerstva práce a sociálních věcí, a ti se zachovali tak, jak popisujete.
Vzhledem k tomu, že zřejmě ještě probíhá soudní řízení, je třeba, abyste co nejrychleji podala návrh na doplnění dokazování spolu s odůvodněním. Jako důkaz může sloužit například znalecký posudek nebo lékařské zprávy odborných lékařů, které by prokazovaly, že Váš zdravotní stav se zhoršuje. Určitě by bylo dobré, pokud jej ještě nemáte, vybrat si advokáta nebo o něj požádat. Ten by Vám pomohl postupovat co nelépe.
Podání trestního oznámení je v tomto případě krajním opatřením a nebývá ani efektivní, ani úspěšné, proto tento postup nedoporučujeme.
Vaše Férová nemocnice
12.5.2009