Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Odebrání invalidního důchodu
Po 13 letech mě byl odebrán částečný invalidní důchod, nepracovala jsem z důvodu přetrvávajících vleklých zdravotních potíží. Do 40 let jsem byla relativně zdravá, neprodělala jsem žádnou závažnější nemoc. Po léčbě údajné virózy Biseptolem, následovala elevace JT, léčeny a do měsíce, bez jakýchkoliv příznaků, jsem se úplně zdravotně zhroutila. Byla mě pak diagnostikována autoimunitná Thyreoditída, Imunologie EBV, CM, HSV, od doby zhroucení jsem alergička. V roce 1996 diagnostikován, na neurologickém vyšetření, centrální vestibulární syndrom. Později, asi 2 roky, pozitivní helicobakter, zažívací potíže, problém, klimakterický syndrom - cpali do mě klimonorm, (menstruuji dodnes a je mě 55 let). Kvůli neurologickým potížím (po překolapsovém stavu jsem měla velké tlaky do hlavy a uší což přetrvává v menších tenzích dodnes) jsem byla hospitalizována na neurologii, z krve zjištěna borelioza (měsíc Deoxymikoin), lumbální punkce neuroinf. boreliozu neprokázala. Porucha spánku. Celková léčba se míjela účinkem, doposud nejsem v pořádku natolik, abych mohla vykonávat soustavně pracovní činnost 8h (mám přiznanou změněnou pracovní schopnost, trvale nesmím pracovat ve stresovém prostředí a vykonávat namáhavější práci). Nakonec jsem se dopracovala k pozitivnímu VOB(P)?, musím na kolonoskopii. Připadá mě to absurdní, že můžou odebrat č.inv.d člověku, který se vlastně dostal do tohoto stavu ne vlastní vinou. Údajně jsem dle mého známého lékaře, prodělala středně těžký Reyuv syndrom. Následky si asi budu nést do konce života. Prosila bych o Váš názor...
Odpověď:
Dobrý den,
jelikož jsme právní poradna, nedokážeme bohužel posoudit závažnost Vašeho zdravotního stavu. Jestli si myslíte (popřípadě pokud máte k dispozici zprávy, názory či posudky lékařů), že Vaše pracovní schopnost je snížená minimálně o 35 procent, můžete proti rozhodnutí o odebrání invalidního důchodu podat námitky buď přímo u ČSSZ nebo u OSSZ. Námitky lze podat do třiceti dnů od doby, kdy Vám bylo rozhodnutí oznámeno.
Pokud bude námitkám vyhověno, bude opět přezkoumán Váš zdravotní stav a vydáno rozhodnutí. Podání námitek je však i nezbytným předpokladem, aby se věcí mohl zabývat soud v rámci případné později uplatněné správní žaloby, kterou je možné podat do dvou měsíců po rozhodnutí o námitkách.
Bližší informace o postupu při podávání námitek, které jsme v naší poradně řešili, naleznete v obdobné odpovědi zde.
Pokud jste lhůtu třiceti dnů zmeškala, můžete opětovně zažádat o přiznání invalidního důchodu.
Vaše Férová nemocnice
30.4.2010