Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Neuznání nemoci z povolání
Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně posouzení nemoci z povolání. V roce 2009 jsem byla na operaci s karpálním tunelem, při kontrolním vyšetření mi bylo sděleno, že došlo k výraznému zlepšení s tím, že v zápěstí a v dlani problémy přetrvávají. Protože jsem pracovala jako prodavačka, požádala jsem o šetření nemoci z povolání. Rovněž mám problémy s PHK, jsem po operaci epikondylitidy, byl mi zjištěn Impingement II.stupně. Ortoped posoudil můj zdravotní stav jako vleklou formu onemocnění s výrazným omezením prac. činnosti. Nemoc z povolání mi nebyla přiznána, bylo mi řečeno, že by se mohlo jednat jen o ohrožení nemocí z povolání, ale vzhledem k tomu, že mě mezitím zaměstnavatel propustil, tak mi nepřiznala ani ohrožení nemocí z povolání. Vyjádřila se, že jsem u posledního zaměstnavatele pracovala jen krátce. Chtěla bych vědět, jestli postup této lékařky byl správný. Taky do zápisu uvedla jen, že jsem byla propuštěna ke dni 31. 1. 2010, ale již tam neuvedla, že to bylo ze zdravotních důvodů. Měla bych ještě dotaz ohledně postupu zaměstnavatele, před skončením prac. neschopnosti mě poslali na kontrolní preventivní prohlídku, lékař vydal posudek, že nejsem schopna vykonávat povolání prodavačky, zaměstnavatel mi dal výpověď ze zdravotních důvodů s dvouměsíční výpovědní lhůtou, bez odstupného. Neměla bych mít nárok na odstupné, když se jedná o zdravotní důvody? Děkuji za zodpovězení mých otázek.
Odpověď:
Dobrý den,
naše poradna se zaměřuje na právní aspekty zdravotnického práva, nikdo z nás není lékař, takže nemůžeme Vaši nemoc odborně posoudit.
Z právního hlediska ale platí, že skutečnost, že jste u posledního zaměstnavatele pracovala jen krátce, není důležitá. Pro vznik odpovědnosti za nemoc z povolání není rozhodná délka práce v rizikových pracovních podmínkách, které vyvolávají vznik nemoci z povolání. Pro nemoc z povolání je rozhodující, zda jste pracovala za podmínek, za nichž konkrétní nemoc z povolání vzniká.
Je tedy pravděpodobné, že lékařka nerozhodla správně. Proti tomuto posudku můžete do 15 dnů od doručení posudku podat odvolání vedoucímu zdravotnického zařízení, které lékařský posudek vydalo. Pokud už Vám lhůta pro podání odvolání uplynula, můžete se pokusit o nové posouzení Vašeho zdravotního stavu a vydání nového posudku. Pokud neuspějete ani podáním odvolání ani Vám nevydají nový posudek, nezbývá než řešit případ u soudu.
Co se týče odstupného, na to byste měla nárok právě v případě, kdybyste nemohla dále dělat svoji práci z důvodu nemoci z povolání nebo pracovního úrazu. V případě, že Vám posudkový lékař protiprávně neuznal nemoc z povolání, můžete odstupné rovněž nárokovat u soudu.
Vaše Férová nemocnice
24.5.2010