Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Nespravne vystavena neschopenka?
Dobrý den, prosím můžete mi poradit na koho se mám obrátit a jak postupovat v případě, že pan doktor vystavil nesprávně neschopenku? Domnívám se, že mému manželovi byla praktickým lékařem nesprávně vystavena neschopenka. Prosím, o posouzení této skutečnosti. Manželovi byla dne 6.11.2009 vystavena neschopenka, která byla ukončena dne 31.12.2009 a manžel měl do zaměstnání nastoupit v pondělí 4.1.2010. Manželův zdravotní stav se však opět zhoršil. Ke svému lékaři se však dostavit nemohl, protože dne 1.1.2010 byl svátek, 2.1. byla sobota, 3.1. byla neděle, takže nejbližší pracovní den bylo pondělí 4.1.2010, kdy manžel místo nástupu do zaměstnání navštívil opět lékaře. Do zaměstnání tedy nenastoupil a pokračoval v nemoci až do 31.1.2010.
Z uvedeného se domnívám, že lékař měl situaci vyhodnotit jako pokračování v nemoci (jednalo se o stejnou diagnózu, nikoli vystavit další novou neschopenku. Když jsme zjistili, že druhá neschopenka byla posuzována jako počátek nové pracovní neschopnosti, nikoli jako pokračování v nemoci, učinili jsme dotaz na OSSZ.
Bylo nám sděleno: první neschopenka byla od 6.11.2009 do 31.12.2009. Na PN schopen od 1.1.2010. Druhá byla vystavena 4.1.2010.Neschopen od 4.1.2010. Prvních 14 dnů pobíral náhradu mzdy od zaměstnavatele a od 18.1.2010 - 31.1.2010 bylo vyplaceno nemocenské. Nejednalo se o navazující PN. Jednalo se o 2 PN.
Protože mám pochybnost o správnosti vystavení druhé neschopenky, prosím o prověření, zda lékař postupoval správně, když vystavil novou neschopenku a situaci posoudil jako novou pracovní neschopnost, nikoli jako pokračování v nemoci.
S pozdravem
Odpověď:
Dobrý den,
uvedená problematika je dosti komplikovaná a nabízí podle našeho názoru několik řešení.
Podle zákona o nemocenském pojištění je pokračování v dočasné pracovní neschopnosti možno pouze za předpokladu, že pojištěnci vznikne po ukončení dočasné pracovní neschopnosti v následujícím kalendářním dni další dočasná pracovní neschopnost. Rozhodující přitom je, že obě dočasné pracovní neschopnosti na sebe navazují z hlediska kalendářního. Ve Vašem případě by tak musel lékař rozhodnout 1. 1. 2010, že se jedná o pokračování pracovní neschopnosti. Dočasná pracovní neschopnost totiž začíná dnem, v němž ji ošetřující lékař zjistil, nestanoví-li zákon jinak.
Zákon o nemocenském pojištění ale také stanoví, že ošetřující lékař může v případě, že pojištěnec nemohl navštívit ošetřujícího lékaře nebo v jiných odůvodněných případech rozhodnout, že dočasná pracovní neschopnost pojištěnce vznikla i přede dnem, v němž ji zjistil. Což je i Váš případ. Za období delší než 3 kalendářní dny přede dnem, v němž dočasnou pracovní neschopnost zjistil, však může ošetřující lékař tak učinit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře. Bez předchozího písemného souhlasu by lékaři hrozila pokuta.
Jako právníci nemůžeme posoudit, nakolik se stav Vašeho manžela změnil nebo zhoršil, že lékař rozhodl o nové pracovní neschopnosti, a ne o jejím pokračování. Domníváte-li se, že lékař situaci vyhodnotil špatně, obraťte se na call centrum nemocenského pojištění ČSSZ tel. č. 840 406 040, kde Vám poradí, jak postupovat dále.
Vaše Férová nemocnice
20.4.2010