Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Nepřiznání invalidního důchodu - odvolání
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat: dne 18. 12. 2013 jsem byla pozvána před lekářksou posudkovou komisi pro můj dlouhodobý zdravotní stav, kdy jsem byla do 24. 11. 2013 v pracovní neschopnosti pro blokaci zad a na magnetické resonanci mám nález mnohočetná ložiska obratlových těl na čtyřech místech páteře. Podle lékařú se možná jedná o hemangiomy.
Posudkový lékař, který si mě pozval, se pro tento nález vysmál a nechápal, co u něj vůbec pohledávám. Vůbec nepochopil, že mám velké bolesti zad jak v noci, tak i přes den, ale pokud chodím, tak je vše v pořádku. Ani si nepřečetl, že nemohu zvedat těžká břemena, kdybych mu to nepřečetla ze zpráv od neurologa, tak to vůbec neví. Pracovala jsem v těžkém automobilovém průmyslu, kde mi zaměstnavatel dal výpověď pro můj zdravotní stav. Posudkový lékař začal hovořit spíše o politické situaci, jak to bylo za komunistů, a četl ty své tabulky, podle kterých se řídí. Prostě hrůza.
Jenom mám dotaz, zdali se mohu proti tomuto rozhodnutí odvolat, že invalidní důchod odpadá.
Děkuji za odpověď
Bára
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vašem případě záleží na tom, proti čemu se zamýšlíte odvolat. Odvolat se je možné proti lékařskému posudku, ten však sám o sobě k odejmutí invalidního důchodu nestačí. O odebrání invalidního důchodu rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a až tímto jejím rozhodnutím případně nárok na invalidní důchod ztrácíte. Máte-li zatím jen posudek od lékaře, se kterým nesouhlasíte, je vhodné se odvolat proti němu. Pokud byste však již měla i rozhodnutí ČSSZ, pak by bylo nutné se odvolat (neboli podat námitky) přímo proti tomuto rozhodnutí. Postupy v obou případech jsou následující:
1. Odvolání proti lékařskému posudku
Máte-li za to, že lékařský posudek je nesprávný, můžete do 10 pracovních dnů ode dne, kdy Vám byl lékařem předán, podat návrh na jeho přezkoumání. Návrh se podává lékaři, který posudek vydal. Ten pak s ním může naložit dvěma způsoby:
- lékař Vašemu návrhu plně vyhoví, napadený posudek bezodkladně zruší a vydá posudek nový, nebo
- lékař postoupí spis s návrhem na přezkoumání příslušnému správnímu orgánu (krajskému úřadu).
Krajský úřad pak lékařský posudek přezkoumá a do 30 pracovních dnů:
- návrh zamítne a napadený lékařský posudek potvrdí, nebo
- napadený lékařský posudek zruší a vrátí věc lékaři k vydání nového lékařského posudku, nebo
- napadený lékařský posudek zruší.
2. Námitky proti rozhodnutí ČSSZ
Proti rozhodnutí ČSSZ o zamítnutí invalidního důchodu lze podat námitky.
Námitky je nutné podat písemně do 30 dnů ode dne oznámení rozhodnutí.
Co se týče dalších náležitostí námitek, musí v nich být uvedeno:
- kdo je činí (jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování),
- které věci se týká (že se jedná o námitky proti rozhodnutí toho a toho orgánu, číslo jednací, datum vyhotovení)
- co se navrhuje (zrušení rozhodnutí, případně změna rozhodnutí, včetně odůvodnění).
- označení správního orgánu, jemuž je určeno (ČSSZ/OSSZ/PSSZ/MSSZ)
- podpis.
Námitky se podávají u orgánu, který rozhodnutí vydal, tedy přímo u ČSSZ, nebo u kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ).
Pokud byste neuspěla v řízení o námitkách, bylo by možné zvážit správní žalobu. Žalobu v soudním řízení správním lze podat do dvou měsíců ode dne oznámení rozhodnutí o námitkách. V případě, že byste se rozhodla žalobu podat, doporučujeme Vám, obrátit se na advokáta. Užitečné informace jak advokáta najít a kolik to může stát naleznete např. zde.
Pro další informace o invalidních důchodech Vám doporučujeme obrátit se na infolinku České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Call centrum důchodového pojištění ČSSZ vyřizuje dotazy veřejnosti a informace o důchodech na telefonním čísle 257 062 860 v dobách uvedených zde. Sami máme s call centry ČSSZ dobré zkušenosti.
Vaše Férová nemocnice
8.1.2014