Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kontroly posudkovým lékařem

Dobrý den, svou obvodní lékařkou jsem byl v roce 2008 pozván k posudkové kontrole po operaci menisku kolene. Tam mi lékařka sdělila, že jsem na nemocenské již dlouho a že koleno rozhýbám v práci, a proto mi nemocenskou ukončila. Letos se mi bolesti kolena zhoršovaly, až jsem nemohl chodit. Nastoupil jsem opět na nemocenskou. Byl jsem v péči ortopedie. Nyní jsem začal rehabilitovat. Jakmile se má obvodní lékařka dověděla o mé pracovní neschopnosti, okamžitě mi vypsala datum na posudkovou kontrolu. Vůbec ji nezajímá, že mi teprve začala probíhat rehabilitace. Podle ní se rehabilitace nepočítá jako odpovídající léčba. Mám vážné obavy, že mi posudková lékařka ukončí nemocenskou i přes to, že ještě nebudu mít vybrané procedury rehabilitace a ukončenou léčbu. Podotýkám, že pracuji jako montér a musím se šplhat po konstrukcích, tedy se nedoléčím „někde na židli“. Je tvrzení mé obvodní lékařky, že posudková kontrola musí být u každé delší nemocenské, správné?

Odpověď:

Dobrý den,

tvrzení Vaší lékařky není pravdivé. U každé nemocenské nemusí nutně probíhat posudková kontrola před orgánem nemocenského pojištění – tedy před okresní správou sociálního zabezpečení. Posuzování dočasné pracovní neschopnosti provádí ošetřující lékař (obvodní lékařka) s tím, že ale lékař okresní správy sociálního zabezpečení může kontrolovat správnost jejího rozhodnutí. Není to však vždy nezbytně nutné. Činí tak obvykle, když má pochybnosti o potřebnosti dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud Vám posudkový lékař znovu ukončí neschopenku, můžete se bránit. Máte možnost podat návrh na přezkoumání posouzení. Návrh je nutné podat do tří dnů ode dne jeho obdržení. Návrh se podává prostřednictvím ošetřujícího lékaře k vedoucímu zdravotnického zařízení. (Pokud lékař nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřujícímu lékaři.)

Jestliže vedoucí (případně přímo ošetřující lékař) návrhu nevyhoví, postoupí jej do pěti dnů příslušnému správnímu úřadu. Tím je ten orgán, který zdravotnické zařízení zřídil nebo registroval. Většinou se jedná o krajský úřad nebo ministerstvo zdravotnictví. Ten odvolání buď zamítne, nebo posouzení zruší a vrátí k vydání nového nebo doplňujícího.

Vaše Férová nemocnice

15.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS