Kolik hodin můžu pracovat, abych neztratila invalidní důchod?

Dobrý den, mám částečný invalidní důchod a chtěla bych vědět, kolik hodin můžu pracovat, aniž bych ohrozila ztrátu ČID a vyplácení dávek. Děkuji za odpověď.

tento dotaz jsme již zodpovídali zde - Možnost pracovat při plném invalidním důchodu, Práce v invalidním důchodu.

Podle aktuální právní úpravy se však už důchody nerozdělují na plné a částečné, ale na 3 stupně podle poklesu pracovní schopnosti:

• invalidita prvního stupně – pokles mezi 35 – 49 %,
  • invalidita druhého stupně – pokles mezi 50 – 69 %,
  • invalidita třetího stupně – pokles nejméně o 70 %.

Zákon výslovně nestanoví, kolik hodin nebo na jaký úvazek můžete pracovat, aniž byste ohrozila ztrátu invalidního důchodu, to je spíše otázka neprávní určená pro posudkové lékaře. Můžete se však v tomto smyslu informovat u pracovníků okresní správy sociálního zabezpečení, nebo se na praxi zeptat např. svého ošetřujícího lékaře.

5.1.2010