Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kdo posila 4. dil neschopenky

Dobrý den,
jsem skoro čtvrt roku v pracovní neschopnosti. Onemocněla jsem v ochranné lhůtě 7 dnů, po propuštění z pracovního poměru. Odeslala jsem 3. díl neschopenky a odesílám pravidelně papíry na peníze, ale ještě jsem od PSSZ nedostala ani korunu. Již po druhé volala paní z PSSZ a chtěla po mě 4. díl nechopenky.  Ten já jsem nikdy do ruky nedostala, a tak jsem před měsícem volala paní doktorce, kde se tento díl nachází. Slíbila mi, že ho hned pošle. Uplynul měsíc a paní z OSSZ mi opět volala, že sice dostala můj lístek na peníze, ale bez 4. dílu neschopenky mi žádné peníze poslat nemůže. Zajímalo by mě, kdo má poslat 4. díl neschopenky, jestli já, nebo lékař. A co dělat, když se ztratí. Jak já se mohu bránit, když jsem své povinnosti splnila a všechny náležité dokumenty jsem odeslala, a přesto mi ještě nikdo neposlal ani korunu a tři měsíce žiju na dluh. A pokud 4. díl neschopenky odesílá lékař, proč ho chce OSSZ po mně, abych ho sháněla? Je to vůbec moje povinnost?

 

Odpověď:

Dobrý den,

rozhodne-li ošetřující lékař o dočasné pracovní neschopnosti, má řadu dalších povinností, mezi něž patří povinnost předat pojištěnci rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, spolu s příslušnými hlášeními pro zaměstnavatele, a to v den, kdy byly vydány. Pro účely výplaty dávek nebo poskytování náhrady mzdy je povinen potvrdit pojištěnci trvání dočasné pracovní neschopnosti, a to ke dni vydání tohoto potvrzení nebo nejvýše 3 kalendářní dny dopředu. Trvá-li dočasná pracovní neschopnost déle než 14 kalendářních dnů, potvrdí lékař trvání pracovní neschopnosti vždy ke 14. kalendářnímu dni ode dne jejího vzniku.

Právní úprava blíže nespecifikuje, v jakém intervalu má k potvrzování docházet. ČSSZ však na svých stránkách (www.cssz.cz) uvádí, že z důvodu ušlého výdělku pojištěnce by potvrzení mělo být ošetřujícím lékařem vystavováno zpravidla jednou za měsíc, neboť i mzda je většinou vyplácena jednou měsíčně.

Dávky se vyplácejí průběžně a k výplatě jsou bankám zpravidla předávány každý pracovní den. Doporučuje se tedy, aby lékař potvrzení vystavoval ke dni ošetření nebo kontroly zdravotního stavu.

Lékař tedy nechopenku vystavuje Vám a vy pak její příslušné díly odevzdáváte. Žádost o výplatu se podává buď u zaměstnavatele, anebo u okresní správy sociálního zabezpečení, jde-li o osoby, kterým vznikl nárok na dávku v ochranné lhůtě a jejich bývalý zaměstnavatel zanikl. Komu tedy zasíláte ostatní potřebné dokumenty, tomu odevzdejte i příslušný 4.díl neschopenky.

Pokud se domníváte, že ošetřující lékařka ve Vašem případě zanedbala své povinnosti, můžete si stěžovat u lékařské posudkové služby ČSSZ. V oblasti nemocenského pojištění provádí LPS kontrolu plnění povinností stanovené zákonem o nemocenském pojištění ošetřujícím lékařům.

Vaše Férová nemocnice

6.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS